Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Kresowe media zjednoczyły się w „Federacji Mediów polskich na Wschodzie”

Kresowe media zjednoczyły się w „Federacji Mediów polskich na Wschodzie”

Moment przyjęcia statutu Federacji30 maja w Warszawie odbyła się druga, finałowa część konferencji „Polskie media na Wschodzie”, podczas której redaktorzy ponad 35 polskich mediów z Ukrainy, Białorusi, Litwy oraz Łotwy uchwalili statut „Federacji Mediów Polskich na Wschodzie” i przedstawili polskim parlamentarzystom, przedstawicielom MSZ i fundacji pozarządowych bieżącą sytuację swoich redakcji w krajach, gdzie te media funkcjonują.

Przez cały dzień na jednej z sal Senatu RP trwały debaty i dyskusje nad końcowym wyglądem statutu Federacji. To bardzo ważne stowarzyszenie będzie nie tylko organem reprezentacyjnym redakcji kresowych gazet, programów radiowych i telewizyjnych wobec polskich instytucji państwowych ale także instrumentem, który pomoże bronić interesy niewielkich, często jednoosobowych podmiotów medialnych. W debatach oprócz samych redaktorów polskich mediów wzięli udział Andrzej Person, Łukasz Abgarowicz oraz Barbara Borys-Damięcka (senatorzy),  Janusz Skolimowski (Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”), Michał Dworczyk i Rafał Dzięciołowski (Fundacja „Wolność i Demokracja”), Jacek Junosza-Kisielewski (MSZ), Łukasz Kardas (TV Polonia), eksperci i działacze społeczni.

Pierwotny projekt Statutu został poszerzony o ponad 30 paragrafów, w których uwzględniono i dopasowano do wymogów polskiego ustawodawstwa wszystkie postulaty i propozycje redakcji polskich mediów z Kresów I i II RP.
Prezesem Federacji została Dorota Jaworska (redaktor czasopisma „Krynica” na Ukrainie), do zarządu weszło 5 przedstawicieli wszystkich czterech państw, w których działają redakcje. Podczas spotkania wybrano także Radę Programową, składającą się z 9 osób.

Wszyscy uczestnicy konferencji „Polskie Media na Wschodzie” pozytywnie ocenili poczynione postępy w zmianie systemu dofinansowania redakcji polskich podmiotów medialnych, działających poza granicami RP. W porównaniu z 2012 i 2013 rokiem teraz można zacząć mówić o prawdziwym rozwoju i planowaniu pracy na dwa lata do przodu, w związku z dwuletnim systemem udzielania wsparcia.

Niestety nie wszyscy zaproszeni na konferencję skorzystali z udziału w piątkowym spotkaniu senackim. Nie przybyli na przykład przedstawiciele Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, która opiekuje się łotewskimi redakcjami i dotychczas ma problemy z przekazaniem im dotacji. Nie widać było także niektórych przedstawicieli polskiego parlamentu, którzy deklarują współpracę z Polakami na Kresach i często o tym mówią w swych wystąpieniach publicznych.

Kolejny etap strukturyzacji współpracy Senatu z „głosami Polaków” na Wschodzie można uważać za zakończony, oddolna inicjatywa poszczególnych redaktorów została poparta przez najwyższe organy ustawodawcze państwa polskiego oraz liczące się organizacje pozarządowe. Jaką będzie rola „Federacji Mediów Polskich na Wschodzie” dowiemy się w najbliższym czasie.

Organizatorami konferencji byli Fundacja „Wolności i Demokracja”, Senat RP oraz Studium Europy Wschodniej UW.

Jerzy Wójcicki, bwp


 


 


 


 


 


 


 

” />

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code