Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Kościół w Janowie wraca do życia

Kościół w Janowie wraca do życia

16 stycznia w podolskim Janowie, po długiej przerwie  w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny odbyła się msza święta.

Udział w Liturgii, pierwszej od 8 lat, wzięło blisko 50 wiernych z Janowa, Uładówki, Kalinówki, Winnicy, Woronowicy i Pisarzówki. Mszę celebrował biskup ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej Leon Dubrawski w asyście proboszcza parafii janowskiej ks. Jarosława Gąsiorka.

Kościół został wzniesiony w Janowie przez rodzinę Myszka Chołoniewskich, obecnie jest w bardzo złym stanie. W czasach bolszewickich cały wystrój został zniszczony. Miejscowi parafianie, przeważnie Polacy w latach 20-30 byli poddani represjom . Później w gmachu budynku, podzielonym na dwie kondygnacje, urządzono szkołę.

W roku 2020 budynek kościoła został zwrócony wiernym. Położony obok niego były klasztor został oddany w użytkowanie gminie janowskiej . Odpowiednie rozporządzenie wydała Winnicka Rada Obwodowa.

W związku z małą ilością wiernych budynek kościoła rzymskokatolickiego jest użytkowany także przez Cerkiew Prawosławna Ukrainy. Proboszcz janowskiej parafii PCU ks. Jurii także wziął udział w niedzielnej mszy.

Po mszy odbył się koncert kolęd w wykonaniu seminarzystów z Kamieńca Podolskiego.

Redakcja, 17 stycznia 2022 r.

default

default

default

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *