Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Kościół św. Michała w Tywrowie otrzymał wieżę i krzyż

Kościół św. Michała w Tywrowie otrzymał wieżę i krzyż

Po 74 latach kościół św. Michała znów zaczął górować nad okolicą tywrowską za sprawą powrotu na jego szczyt wieży, uwieńczonej blisko dwumetrowym krzyżem.

Taka informacja pojawiła się na stronie parafii św. Michała w Tywrowie na stronie Facebook. Na zdjęciach, dołączonych do wpisu widać jak dźwig instaluje po kolei wieżyczkę i krzyż na szczycie odremontowanego dachu kościoła.

Informacja:
Pierwszy drewniany kościół w Tywrowie został postawiony w 1569 roku. Murowany kościoł został fundowany kosztem Michała Jana Kaletyńskiego w roku 1742. Do kościoła przybyli Dominikanie z Winnicy, w nawie głównej umieszczono kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

W roku 1833 po powstaniu listopadowym władze carskie zmuszają Dominikanów do opuszczenia świątyni. Miejscowy obraz Matki Boskiej słynie łaskami na całe Podole.

Po okupacji bolszewickiej wierni kościoła w Tywrowie odczuli na sobie represje ze strony władz w Moskwie. Po II wojnie światowej kościół został zamknięty, wieże z krzyżami zostały demontowane, żeby nie przewyższać budynek partyjny. Komuniści ulokowali w kościele początkowo magazyn zboża, a potem fabrykę plastiku. W roku 1991 w Tywrowie na nowo została zarejestrowana parafia rzymsko-katolicka. Od roku 1993 kościołem w Tywrowie opiekują się Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej

Prace przy odbudowie sanktuarium trwają do dziś.

Zainteresowani wsparciem odbudowy kościoła w Tywrowie mogą złożyć datek na poniższe konto:

Konto Delegatury OMI w Polsce:
Prowincja Misjonarzy Oblatów M. N.
Delegatura Prowincjalna na Ukrainie
Ul. Ostatnia 14
60-102 Poznań, POLAND
Bank: PEKAO SA II o/Poznań
61-767 Poznań,ul. Masztalarska 8a
SWIFT CODE: PKOPPLPW
Nr konta: 64124017631111000018132416
Z DOPISKIEM NA TYWROW!!!

Słowo Polskie, 13 października 2021 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code