Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Kościół Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Murafie

Kościół Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Murafie

Murafa to niewielka wieś na Ukrainie, centrum administracyjne hromady  o tej samej nazwie w obwodzie winnickim.

Joachim Karol Potocki wybudował tu dla dominikanów kościół i klasztor w latach 1772-1786. Świątynię usytuowano w wyżej położonej części wsi, na jej południowym krańcu. Kościół w Murafie jest późnobarokowy, z elementami dekoracji klasycystycznej. Świątynia otrzymała układ beztranseptowej bazyliki trójnawowej. Korpus jest niemal kwadratowy w planie, prezbiterium krótkie, kwadratowe, zamknięte prosto i ujęte aneksami. Budowlę zdobi okazała dwuwieżowa fasada. Elewacje takie są charakterystyczne dla świątyń późnobarokowych w całej Europie. Ale na dalekich kresach, gdzie mieszały się różne religie, ze znaczną przewagą prawosławia, budowa takiej fasady nabierała szczególnego znaczenia.    Wnętrze jest rozdzielone masywnymi filarami i arkadami.

Kościół ma sklepienie krzyżowe. Niemal całe wnętrze pokrywa polichromia ornamentalna, ostatnio restaurowana.

W kościele zachowało się cenne wyposażenie pochodzące z różnych epok. Najstarsza jest drewniana, biało malowana i złocona ambona rokokowa z baldachimem i figurami Mojżesza i jednego z Ojców Kościoła. Rzeźby są dość prymitywne, wykonał je prawdopodobnie warsztat lokalny. Jego dziełem jest też zapewne dekoracja ornamentalna ambony składająca się z licznych motywów rocaille.

Wyższy poziom prezentuje wyposażenie XIX – wieczne. Należy do niego eklektyczny ołtarz główny, z obrazem środkowym ujętym dwiema parami wielkich kolumn, wizerunkiem Trójcy Świętej i Ukrzyżowaniem w zwieńczeniu. W ołtarzu znajduje się cenny, łaskami słynący cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, otoczony licznymi wotami składanymi przez przybywających do Murafy pielgrzymów. Obraz jest udostępniany na specjalne okazje.

W kościele zwracają poza tym uwagę elementy odnoszące się do fundatorów: tablica pamiątkowa poświęcona Joachimowi Karolowi Potockiemu z napisem w oryginalnej polszczyźnie, oraz herby Potockiego (Pilawa) i jego żony, z Grocholskich (Syrokomla).

Słowo Polskie za: Ewa Korpysz, ciekawe-miejsca.net, 1 sierpnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *