Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » „Konsularne” spotkanie opłatkowe w Winnicy

„Konsularne” spotkanie opłatkowe w Winnicy

Konsul RP Tomasz Olejniczak wita gości na spotkaniu opłatkowym w winnickim Welurze10 grudnia w winnickiej restauracji „Welur” odbyło się spotkanie bożonarodzeniowe, udział w którym wzięli pracownicy polskiego konsulatu w Winnicy na czele z Tomaszem Olejniczakiem, przedstawiciele władz regionalnych, Polacy z Podola i Wołynia oraz duchowieństwo.

Słowo powitalne na początku uroczystości wygłosili konsul RP Olejniczak, przewodniczący Administracji Obwodowej Walerij Korowij, przewodniczący Rady Obwodowej Anatolij Olijnyk oraz przedstawiciel attachatu wojskowego RP przy Ambasadzie RP pułkownik Tomasz Strycharz. Dania wigilijne kuchni polskiej i ukraińskiej pobłogosławił ksiądz biskup Leon Dubrawski, który przywiózł ze stolicy diecezji kamieniecko-podolskiej w darze dla zaproszonych na przyjęcie gości śpiewniki z kolędami.

Wiązankę polskich kolęd, m.in. „Betlejemskie pole śpi”, „Wśród nocnej ciszy” oraz ukraińską „Nowa radist stała” wykonał zespół „Podolski kwiat” z Koziatynia. Razem z młodymi Podolanami i Podolankami śpiewała licznie zgromadzona publiczność, która po spożyciu dań wigilijnych do późnego wieczoru miała możliwość porozmawiać z polskimi konsulami o sprawach bieżących oraz dowiedzieć się o najnowszych wydarzeniach z życia rodaków mieszkającej na przestrzeni od Zbrucza do Kamieńca Podolskiego i Kijowa.

Nie zważając na to, że znaczna część działaczy środowiska polskiego z Podola i Bukowiny odbyła do Lwowa na spotkanie podsumowujące program „Biało-Czerwone ABC”, poświęcone szkolnictwu polskiemu (organizator Fundacja „Wolność i Demokracja”), na imprezie w winnickim „Welurze” nie było żadnego wolnego miejsca. Księża, siostry zakonne, prezesi organizacji polskich, przedstawiciele polskiego biznesu na Ukrainie i nauczyciele poloniści dzielili się opłatkiem, wspominali mijający rok i delektowali się wspaniałymi potrawami pod dźwięki tradycyjnych polskich kolęd.

Jerzy Wójcicki, 11.12.16 r.

 

Zespół „Podolski Kwiat” z Koziatynia wykonał wiązankę polskich i ukraińskich kolęd


Zebranych na uroczystości witał przewodniczący Administracji Obwodowej Walerij Korowij


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *