Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Konsul generalny RP w Winnicy spotkał się z władzami miasta Chmielnicki i obwodu chmielnickiego

Konsul generalny RP w Winnicy spotkał się z władzami miasta Chmielnicki i obwodu chmielnickiego

14 maja z oficjalną wizyta w obwodzie chmielnickim gościł szef polskiej placówki dyplomatycznej w Winnicy Damian Ciarciński w asyście konsul Agnieszki Góralskiej.

W spotkaniu z polskim dyplomatą wzięli udział dyrektorzy departamentów Państwowej Administracji Obwodowej oraz Rady Obwodowej.

Przewodniczący chmielnickich władz regionalnych Oleksander Kornijczuk podkreślił, że w roku ubiegłym wzrósł eksport ukraińskich towarów do Polski. Konsul Ciarciński zaznaczył, że Polska niejednokrotnie występowała na polu dyplomatycznym w obronie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Ważną rolę w procesie komunikacji, jak mówił dyplomata, w stosunkach między polskimi i ukraińskimi władzami odgrywają organizacje społeczne.

Przewodniczący Chmielnickiej Rady Obwodowej Mychajło Zagorodnij opowiedział o wdrażaniu polskiego doświadczenia w dziedzinie reformy terytorialnej na Ukrainie.

W ramach pobytu w dawnym Płoskirowie Damian Carciński odwiedził także Dom Ludowy w dzielnicy Hreczany, który po remoncie powoli wraca do swojej działalności na rzecz krzewienia kultury i tradycji polskich oraz wzmocnienia więzi polsko-ukraińskich.

W budynku Rady Miasta konsul odbył rozmowę z burmistrzem miasta Chmielnicki Oleksandrem Symczyszynem oraz jego zastępcami. Szef władz miejskich opowiedział o współpracy z miastem partnerskim Ciechanów, a od niedawna – także z Włocławkiem, warszawską Pragą oraz Lublinem. „Nasza współpraca najprężniej rozwija się w dziedzinie sportu i kultury” – zaznaczył Symczyszen.

Poza tym polscy konsulowie spotkali się także z rektorem Uniwersytetu Narodowego Myrosławem Skybą i członkami polsko-ukraińskiego centrum w Chmielnickim.

Franciszek Miciński, 17.05.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code