Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » „Konserwatyzm i strategie geopolityczne w Europie Środkowo-Wschodniej” tematem żytomiersko-kijowskiego seminarium naukowego

„Konserwatyzm i strategie geopolityczne w Europie Środkowo-Wschodniej” tematem żytomiersko-kijowskiego seminarium naukowego

22-23 listopada w Kijowie i Żytomierzu odbyło się V Międzynarodowe seminarium naukowe poświęcone pamięci Wacława Lipińskiego.

Jego organizatorami byli Polskie Towarzystwo Naukowe w Żytomierzu, Instytut Państwa i Prawa Narodowej Akademii Nauk Ukrainy oraz Uniwersytet Państwowy im. Iwana Franki w Żytomierzu. W programie seminarium znalazły się dwie sesje naukowe – w Kijowie i Żytomierzu, okrągły stół, przygotowany przez studentów IV roku wydziału historycznego, złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową na budynku szkoły, w której uczył się Wacław Lipiński oraz otwarty wykład dr Konrada Świdra dla studentów IV roku wydziału historycznego dotyczący geopolityki.

W pierwszym dniu seminarium odbyła się sesja naukowa w kijowskim Instytucie Państwa i Prawa Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, gdzie wystąpili kijowscy naukowcy. W tym samym dniu wykład dla studentów IV roku wydziału historycznego Uniwersytetu Państwowego im. Iwana Franki w Żytomierzu przeprowadził dr Konrad Świder z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Opowiedział o historycznych, społecznych i ekonomicznych uwarunkowaniach polskich strategii i wyborów geopolitycznych, wspomniał o swym pobycie na stażu naukowym w Charkowie, o pracy nad monografią dot. elit politycznych Ukrainy, Rosji i Białorusi po rozpadzie Związku Radzieckiego. Występującego przedstawił dziekan wydziału historycznego doc. dr Andrzej Szewczuk, a wykład tłumaczył doc. dr Sergiusz Rudnicki, który od dwóch lat prowadzi kurs z geopolityki na wydziale historycznym.

W drugiej połowie dnia odbył się okrągły stół pt. „Stosunki polsko-rosyjsko-ukraińskie w kontekście geopolitycznym”. Spotkanie zostało przygotowane przez studentów IV roku wydziału historycznego. Julia Chomutowska opowiedziała o wyborach geopolitycznych Ukrainy, Roman Łagowski mówił o geopolitycznych strategiach Rosji na przestrzeni postradzieckiej, Sergiusz Kowalczuk naświetlił temat geopolitycznych strategii Polski w stosunku do Ukrainy. Udział w okrągłym stole wziął dr Konrad Świder, a moderatorem został doc. dr Sergiusz Rudnicki. W organizacji imprezy pomagała studentka IV roku wydziału historycznego Anna Diadyczenko.

Następnego dnia 23 listopada odbyła się ceremonia złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową na budynku Uniwersytetu Państwowego im. Iwana Franki w Żytomierzu – dawnym gmachu I Gimnazjum męskiego, gdzie w swym czasie uczył się Lipiński. W trakcie złożenia  kwiatów wystąpili prof. Włodzimierz Gorbatenko, prof. Natalia Sejko, prorektor ds naukowych Uniwersytetu oraz ziomek Lipińskiego – Pan Witali Kusznir, dyrektor pięknie odnowionego Muzeum Wacława Lipińskiego w Zaturcach na Wołyniu.

Na sesji naukowej, która rozpoczęła się po ceremonii złożenia kwiatów z referatami wystąpili doc. dr Konrad Świder (Instytut Studiów Politycznych PAN w Warszawie), prof. Włodzimierz Gorbatenko (Instytut Państwa i Prawa Narodowej Akademii Nauk Ukrainy), prof. Tetiana Sydoruk (Uniwersytet Narodowy „Akademia Ostroska”), dr Oksana Kukuruz (Instytut Państwa i Prawa Narodowej Akademii Nauk Ukrainy), doc. dr Wiktor Pawluk (Uniwersytet Narodowy „Akademia Ostroska”), dr Helena Romanenko (Instytut  Ekonomiki Światowej i Stosunków Międzynarodowych Narodowej Akademii Nauk Ukrainy), doc. dr Tetiana Kowalczuk (Chmielnicki koledż ekonomiki i prawa MAUP), Witali Kusznir (Muzeum Wacława Lipińskiego w Zaturcach) i wreszcie, doc. dr Sergiusz Rudnicki (Uniwersytet Państwowy imienia Iwana Franki w Żytomierzu).

Seminarium podsumowała dyskusja, w trakcie której studentka III roku wydziału fizyczno-matematycznego Maria Gończaruk poruszyła temat rozwoju turystyki i sportów ekstremalnych w nawiązaniu do referatu Pani Tetiany Kowalczuk o wpółpracy polsko-ukraińskiej w dziedzinie turystyki.

Tekst i zdjęcia: Julia Aleksejenko i Anastazja Kuźmicz, bwp


Zdjęcia z seminarium

{morfeo 473}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code