Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Konsekracja Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Dowbyszu

Konsekracja Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Dowbyszu

W dniu 17 czerwca w Dowbyszu odbyła się uroczystość konsekracji Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej z udziałem licznej rzeszy wiernych, gości z Polski oraz duchowieństwa z całej Ukrainy.

Liturgię celebrował arcybiskup metropolita lwowski Mieczysław Mokrzycki. Udział w uroczystości wzięli biskup Witali Skomarowski, biskup Stanisław Szyrokoradiuk, biskup Radosław Zmitrowycz, biskup-emeryt Marian Buczek, biskup-emeryt Jan Purwiński oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów): ksiądz-generał Józef Lasak SAC z Rzymu, ksiądz-prowincjał Polskiej prowincji Chrystusa Króla Zenon Hanas SAC, proboszcz francuskiej Regii Miłosierdzia Bożego Aleksander Pietszyk SAC, delegat palotynów w Ukrainie o. Jarosław Olszewski SAC i ks. Leszek Kryża TChr. W uroczystości wziął udział także Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kijowie Radca Bartosz Musiałowicz.

Z Polski przybyła także delegacja na czele z członkiem Senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Andrzejem Pająkiem oraz prezesem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Mikołajem Falkowskim. Do Dowbysza przyjechał także ambasador Portugalii na Ukrainie Maria Cristina Serpa de Almeida i deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyr Lytwyn.

W kazaniu ordynariusz charkowsko-zaporoski bp Stanisław Szyrokoradiuk, przypomniał o czasach założenia i budowie Sanktuarium w Dowbyszu. Wspominano również o pierwszym pallotynie pochodzącym z Ukrainy, śp. Księdzu Aleksandrze Milewskim, który założył pierwszą cegiełkę w budownictwo dowbyskiego kościoła, oraz pierwsze ziarenko wiary w duszy mieszkańców Dowbysza i okolic.

„Właśnie ks. Aleksander Milewski był inicjatorem budownictwa tej świątyni. Na początku, jak i wszyscy, on miał „szałasz” – prosty drewniany namiot. I rozpoczął formować parafię. Kiedy rozpoczęło się budownictwo tej świątyni powiedziałem mu, że: „Ja chce żeby tu był nie tylko murowany kościół, ja chce, żeby to był Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej”. To co my dzisiaj obserwujemy, że przychodzą pielgrzymi, to jest prawdziwe cudo. I o tym cudzie śp. Ks. Aleksander marzył. Ja w tedy żartobliwie powiedziałem mu, że jeżeli ty chcesz zbudować Sanktuarium, i żeby on w rzeczywistości działał, to powinien zrobić jakieś cudo. A on mi odpowiedział – Jak zbuduje ten kościół, to będzie tym pierwszym cudem” – mówił bp Stanisław Szyrokoradiuk.

Poświęcenia kościoła dokonał abp. Mieczysław Mokrzycki.

Pod koniec uroczystości słowo powitalne do gości skierowali o. Józef Lasak SAC і o. Waldemar Pawelec SAC – proboszcz parafii w Dowbyszu.
Konsekracja Sanktuarium w Dowbyszu to bardzo ważne wydarzenie w życiu przede wszystkim mieszkańców Dowbysza, którzy są wyznawcami Kościoła katolickiego. Życzymy im błogosławieństwa Bożego a pallotynom, pracującym w parafii – chęci i siły do pracy, do przekazywania słowa Bożego na ziemi, gdzie zawsze istniała wiara w duszach ludzi, gdzie wbrew zakazom, walczono o wiarę.

Parafia rzymskokatolicka w Dowbyszu została zarejestrowana w 1989 r. W 1990 podjęli tam pracę duszpasterską pallotyni, a pod koniec roku poświęcono działkę pod budowę świątyni. Uroczyste wprowadzenie figury Matki Bożej Fatimskiej do parafii w Dowbyszu miało miejsce 13 października 1990 r. Została ona przywieziona z Portugalii.

W 1995 r. nowo wybudowana świątynia została uroczyście poświęcona przez ówczesnego biskupa kijowsko-żytomierskiego Jana Purwińskiego.

W 2000 r. bp Purwiński podniósł kościół w Dowbyszu do godności sanktuarium diecezjalnego. W roku 2005 sanktuarium dzięki zabiegom bp Marcjana Trofimiaka otrzymało 35–głosowe organy.

Od 2002 r. staraniem pallotynów w sanktuarium zaczęły się odbywać Festiwale Pieśni Maryjnej, na które przyjeżdżają wykonawcy z całej Ukrainy.
Liturgię 17 czerwca uświetnił śpiewem chór pod batutą Pawła Bębenka.

Walentyna Jusupowa, zdjęcia www.credo.pro, 23.06.17 r.

1 Comment

 1. Królu ,Królów,Dawco wszelkiego życia.Boże pełen Miłosierdzia
  Usłysz wołanie pełne rozpaczy mieszkańców najechanej i w bestialski sposób mordowanej Ukrainy.
  Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie.
  Pociesz tych, którzy cierpią z powodu doznanej przemocy.
  Pociesz matki , ojców oczekujących na powrót swych synów.Pociesz wszystkich opłakujących swych zmarłych.
  Daj siłę miłości bratnim narodom , aby chętnie przyjęły braci ukrainskich pod swój ojczysty dach.
  Zmiękcz serca najeżdzców , błogosław obrońcom I tym, którzy poświęcają się dla pokoju.
  Boże Pełen Miłosierdzia,nakłoń ucha przywódcom, aby wybierali pokój, a nie wojnę, agresję
  Rozpal w Kościele Powszechnym miłość, wsparcie dla narodu ukraińskiego.
  Daj nadzieję wszystkim na zakończenie tego konfliktu , nadzieję na przyszłe budowanie pokoju, które będzie oparte na miłości braterskiej ,na sprawiedliwości.
  Prosimy o to Króla Pełnego Miłosierdzia, Księcia Pokoju i Światłości Świata poprzez wstawienictwo świętych patronów Ukrainy.
  Święta Maryjo, Królowo Pokoju, módl się za Ukrainę
  Matko Boża Łaskawa – Śliczna Gwiazda Lwowa, módl się za Ukrainę
  Swięty Michale Archaniele patronie Ukrainy, módl …
  Swięty Josafacie Kuncewiczu,-
  Święty Józefie Bilczewiczu,-
  Święty Janie z Dukli,-
  Święty Józefie Sebastianie Pelczarze,-
  Błogosławiony Jakubie Strzemię –
  Czcigodny Sługo Boży , ordynariuszu diecezji łuckiej ,bp A Szelążku-módlcie się o pokój na Ukrainie
  NPNajświętszej Maryji Panny w znaku Fatimy uproś dla Ukrainy,Europy ,świata pokój.
  Matkao Boża, Królowo Pokoju, przyjmij Tą modlitwę.
  Amen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code