Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Konkurs z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski pt. „Kim jesteśmy II” w Żytomierzu

Konkurs z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski pt. „Kim jesteśmy II” w Żytomierzu

23 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski w Domu Polskim w Żytomierzu został zorganizowany po raz drugi konkurs intelektualny pt. „Kim jesteśmy II”. Udział w konkursie wzięło 20 osób: słuchaczy kursów języka polskiego przy Domu Polskim oraz członkowie obwodowej organizacji „Studencki Klub Polski”.

„Bóg, Honor, Ojczyzna” – te idealistyczne słowa dla prawie wszystkich Polaków, słowa, jakie symbolizują wierność i odwagę. A co znaczą te słowa dla Polaków, mieszkających poza granicami Polski? Co znaczą słowa „Wolność”, „Odpowiedzialność”, „Godność”, „Demokracja”, „Tolerancja”? Właśnie w celu uświadomienie i umacnianie tożsamości narodowej młodzieży; poznanie historii Polski; kultywowanie języka polskiego; określenie swojej roli jako Polaka w kraju zamieszkania został zorganizowany konkurs „Kim jesteśmy”.

Konkurs został podzielony na dwie części: I część – teoretyczna, prowadzona przez psychologa-praktyka, wykładowcę Żytomierskiego Państwowego Uniwersytetu im. Iwana Franki Oksanę Szmygliuk.
Podczas warsztatów pt.: „Samoświadomość etniczna: rola stereotypów etnicznych oraz wartości w czasie rozwoju” Pani Oksana mówiła o stereotypach, o najbardziej charakterystycznych cechach polskiej tożsamości narodowej. Także przedstawiono wyniki badań studenckich jakie było przeprowadzone jak w Polsce tak i Ukrainie w ramach pracy magisterskiej, dot. obrazu Polaka w świadomości przedstawicieli narodowości polskiej. Studenci pracowali w grupach i opisywali cechy czerech narodowości: Ukraińców, Niemców, Polaków i Białorusinów.

II część – praktyczna. Każda grupa, a mieliśmy ich cztery (dwie grupy przedstawiali Dom Polski w Żytomierzu, dwie – Klub), powinna była opracować i prezentować swoją pracę, gdzie miała ukazać się informacja o wartościach Polaków, o najgłówniejszych wydarzeniach historycznych Polski, o postaciach, którzy tworzyli Polskę, jako Państwo, Polaków – jako naród.

Po zakończeniu prezentacji swoich prac, uczestnikom zaproponowano krótki film o Wielkim człowieku, Polaku z Żytomierza świętej pamięci Panu Franciszku Brzezickim. Pan Franciszek urodził się w 1924 roku, w Żytomierzu, zmarł 4 sierpnia br. Jego tata w latach 30. został rozstrzelany przez bolszewików, a matkę wywieziono do Sybiru. W wieku 16 lat Pan Franciszek wspólnie z kolegami założył podczas okupacji niemieckiej polską podziemną młodzieżową organizację antynazistowską. W wieku 18 lat został aresztowany przez Niemców i wywieziony do obozów koncentracyjnych, Majdanek, Gross-Rosen i Lejtmeritz. Po wyzwoleniu Lejtmeritz przez Aliantów, Franciszek decyduje się na powrót na teren Sowieckiej Ukrainy. Aresztowany przez NKWD za obronę byłego więźnia przed oficerem sowieckiej bezpieki Brzezicki został wtrącony do więzienia, z którego udało mu się uciec. W 1950 roku ponownie złapany i skazany na dziesięć lat w obozie. Po śmierci Stalina Brzezickiego zwolniono i uniewinniono.

Po oglądaniu filmu, jury ogłosiło wyniki konkursu. I i IV miejsca otrzymały grupy, którzy przedstawiały Studencki Klub Polski. II i III miejsca – otrzymały grupy przedstawiające Dom Polski w Żytomierzu. Każdy uczestnik otrzymał dyplom wyróżnienia i uczestnictwa w konkursie intelektualnym z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski „Kim jesteśmy II” oraz nagrody rzeczowe, ufundowane przez Konsulat Generalny RP w Winnicy.

Organizatorami konkursu intelektualnego wystąpili Dom Polski w Żytomierzu i Obwodowa Organizacja Społeczna „Studencki Klub Polski”. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a Konsulatowi RP w Winnicy – za wsparcie projektu!

Julia Nowicka, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 28.11.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code