Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Konkurs MSZ na nową telewizję dla Polaków za granicą odbędzie się w 2016 roku

Konkurs MSZ na nową telewizję dla Polaków za granicą odbędzie się w 2016 roku

Źródło - wyborcza.plW 2016 roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych przeprowadzi otwarty konkurs na kanał telewizyjny dla Polaków za granicą. Będzie mogła w nim wziąć udział Telewizja Polska, która obecnie tworzy kanał TVP Polonia. Konkurs poprzedzą badania oglądalności i profilu widzów.

MSZ i TVP są po serii spotkań. Ministerstwo zgłaszało zastrzeżenia co do jakości kanału, a także informowało, że stacja powinna odpowiadać jakościowo potrzebom odbiorców.

MSZ zaproponowało kierownictwu TVP i TVP Polonia, że w 2015 odbędzie się badanie oglądalności, profilu widzów za granicą, ich liczby i kosztów dotarcia do nich. Na jego podstawie – jak informowała posłów z sejmowej komisji spraw zagranicznych wiceminister Katarzyna Kacperczyk – będzie przeprowadzony w 2016 roku otwarty konkurs na usługi telewizyjne przeznaczone dla Polonii. TVP przystała na te warunki.

Mamy nadzieję, że kompromis, który zawarliśmy, umożliwi nam kontynuowanie dobrego projektu przeznaczonego dla odbiorców za granicą – podkreśliła Kacperczyk.

Ministerstwo porozumiało się też z kierownictwem TVP w sprawie kwoty, jaką w 2014 roku przeznaczy na TVP Polonia. Wcześniej MSZ sugerowało, że dofinansowanie dla tej stacji może być zmniejszone do około 6,5 mln zł. Po negocjacjach resort zdecydował, że przekaże TVP Polonia za bieżący rok 11,3 mln zł.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych porozumiało się również z zarządem Telewizji Polskiej w sprawie zmian programowych w TVP Polonia. TVP Polonia ma rozszerzyć ofertę dla dzieci i młodzieży, kładąc szczególny akcent na naukę języka polskiego; po latach przerwy na antenę wróci Teatr Telewizji.

Według informacji PAP ze źródeł dyplomatycznych, MSZ ma ciągle wątpliwości dotyczące odbioru TVP Polonia od stycznia 2015 r. Zwróciło się do zarządu TVP o wyjaśnienia w tej sprawie.

Zarząd TVP zdecydował o nadawaniu programu TVP Polonia od 1 stycznia 2015 roku za pomocą jednej platformy satelitarnej, co ma obniżyć koszty. Dyrektor TVP Technologie Wiesław Łodzikowski informował, że Telewizja Polska ogłosiła publiczny przetarg na dostawę sygnału TVP Polonia. Do wtorku były przyjmowane oferty; wpłynęły od dwóch podmiotów: ITI Neovision SA i TTcomm.

Bardzo istotnym elementem zamówienia publicznego na dostawę sygnału TVP Polonia po 1 stycznia 2015 roku było zapewnienie niezmienionych warunków dostawy w Europie. Wskazaliśmy w warunkach postępowania pozycję Hot Bird i wszystkie warunki, które dzisiaj przy reemisji spełnia ten satelita – powiedział Łodzikowski.

MSZ przeprowadziło też niedawno rozmowy z Polskim Radiem SA na temat zmian w Polskim Radiu dla Zagranicy. – Chodzi o usprawnienie jego formuły – mówiła posłom wiceminister Kacperczyk. MSZ zadeklarowało zaangażowanie w promocję stacji przez placówki dyplomatyczne.

Tomasz Grodecki, Polska Agencja Prasowa

GK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code