Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Konferencja Uniwersytetu Śląskiego w Winnicy

Konferencja Uniwersytetu Śląskiego w Winnicy

19 listopada w Winnicy odbyła się konferencja prasowa, dotycząca możliwości studiowania w Polsce. Dla udziału w konferencji z Polski przybyła Joanna Laskowska – przedstawicielka Uniwersytetu Sląskiego w Katowicach. Oprócz Winnicy podobne spotkania odbyli się w Kijowie, Białej Cerkwi oraz Żytomierzu.

Joanna Laskowska przedstawiła ukraińskim i polonijnym mediom ofertę swojej uczelni a także o możliwości studiowania w Polsce nie tylko dla Polaków ale także i dla Ukraińców na bardzo preferencyjnych zasadach. Pani Laskowska także złożyła ofertę o zawarciu współpracy z ukraińskimi ośrodkami naukowymi, podkreślając otwartość oraz wielostronność katowickiej uczelni.

Uniwersytet Śląski to jedna z największych i najdynamiczniej rozwijających się polskich uczelni państwowych. Główna siedziba uniwersytetu znajduje się w Katowicach. Na uczelni studiuje ponad 35 000 studentów.

Uniwersytet posiada 12 wydziałów, oferujące 53 kierunki studiów oraz ponad 160 specjalności, w tym – wydział Teologiczny a także wydział Radia i Telewizji, inne kierunki humanistyczne, artystyczne oraz techniczne.

Katowicka uczelnia oferuje także dodatkowe zajęcia dla studentów:
– kursy języka polskiego,
– letnia szkole języka, literatury oraz kultury polskiej,
– ciekawe wykłady,
– mnóstwo imprez towarzyskich: koncerty, spektakle,
– zawarcie znajomości z kolegami z innych krajów,
– imprezy międzykulturowe,
– podyplomowe studia nauczania,
– przygotowanie studentów do magisterskich studiów polskich,
– możliwości naukowo-badawczej działalności,
– publikacje naukowe, popularne i in.

Pani Joanna zaznaczyła, że osoby posiadające Kartę Polaka studiują bezpłatnie, na takich samych zasadach, jak obywatele Polski. Ci studenci maja możliwość ubiegać się o stypendium (także o stypendium rektora dla najlepszych studentów).

Średnio 1 rok studiów w Polsce kosztuje około 2000 Euro, ale w zależności od kierunku studiów czesne może się zmieniać. W ubiegłym roku Uniwersytet Śląski przygotował dla osób z państw spoza Unii Europejskiej specjalną ofertę edukacyjną: 201 bezpłatnych miejsc. Decyzja o przyjęciu ma charakter konkursowy – decyduje poziom znajomości przez kandydata języka polskiego. Studenci, którzy nie posiadają Karty Polaka ale uczą się bezpłatnie, nie mogą ubiegać się o stypendium uniwersyteckie. Także studenci którzy studiują bezpłatnie muszą uwzględnić wynajem mieszkania albo akademiku przy uczelni (średnio około 100 Euro miesięcznie).

Uniwersytet Śląski posiada 10 własnych akademików w Katowicach, Sosnowcu i Cieszynie, z których chętnie  korzystają studenci z zagranicy.

Na początku pobytu studentów w Polsce, oni mają okazję poznać zasady studiowania w polskich uczelniach, dowiedzieć się jak działają organizacje studenckie, a nawet zaplanować swoją karierę. Studenci maja możliwość pojechać za granicę w ramach programu Erasmus (wymiana studentów, krótkoterminowe wyjazdy, opracowywanie nowych programów nauczania, organizacja intensywnych kursów), działać w kolach naukowych, czy odbywać praktyki. Uniwersytet działa z myślą o studentach na rynku pracy, dostarczając im kompleksowego wsparcia rozwoju kariery zawodowej.

Uniwersytet Śląski jest uczelnią zapewniającą rozwój i kształci znakomitych specjalistów w poszczególnych dziedzinach, to miejsce, gdzie doceniana jest indywidualność i zapewnione warunki rozwoju, miejsce nauki i kultury.

Ania Szłapak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *