Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Konferencja „Dotyk Katynia” w Belwederze

Konferencja „Dotyk Katynia” w Belwederze

23 listopada w Pałacu Belwederskim odbywa się konferencja pt. „Dotyk Katynia. Zbrodnia Katyńska w perspektywie międzynarodowej. Polityka, tożsamość, narracje”.

Zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Paweł Szrot odczytał list od Beaty Szydło, w którym premier RP podkreśliła, że zbrodnia katyńska jest „częścią naszej historii i ważnym elementem narodowej tożsamości. Walka o prawdę o tych wydarzeniach jest dla nas wszystkich szczególnym zobowiązaniem. Katyń stał się symbolem sowieckiego totalitaryzmu – najbardziej bolesną stacją polskiej Golgoty Wschodu, o której prawda miała być wymazana z pamięci następnych pokoleń”.

Książka „To, co widziałem, przekracza swą grozą najśmielsze fantazje” prof. Tadeusza Wolszy, w której opisał on losy Polaków wizytujących Katyń w 1943 roku, zwyciężyła w rozstrzygniętym w czerwcu br. konkursie Fundacji im. Janusza Kurtyki. Publikacja, którą wydał m.in. Instytut Historii PAN, przedstawia biografie ponad 50 Polaków, którzy w 1943 r. wyjechali na miejsce sowieckiej zbrodni. Byli to pisarze, naukowcy, fotografowie, dziennikarze, lekarze, pracownicy PCK, robotnicy zakładów przemysłowych, polscy oficerowie w niemieckiej niewoli, krewni ofiar. Po powrocie byli narażeni na różnego rodzaju niemieckie szykany. Po wojnie natomiast stanowili zagrożenie dla komunistów w Polsce i Związku Sowieckim.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 25.11.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code