Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Konferencja „Biblioteki w kulturze kresów. Kresowianie w bibliotekach w Polsce i na świecie” w Opolu. Warsztaty dla bibliotekarzy z Kresów

Konferencja „Biblioteki w kulturze kresów. Kresowianie w bibliotekach w Polsce i na świecie” w Opolu. Warsztaty dla bibliotekarzy z Kresów

Międzynarodowa, interdyscyplinarna konferencja naukowa pod honorowym patronatem MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO, DYREKTORA BIBLIOTEKI  OSSOLINEUM we WROCŁAWIU, ŚWIATOWEJ  RADY BADAŃ  NAD POLONIĄ  odbędzie się 28 PAŹDZIERNIKA 2013 R. w Opolu.

Organizatorzy

Katedra Badań nad Komunikacją i Społeczeństwem Wielokulturowym PO, Polonia – Kresy. Towarzystwo Naukowo – Społeczno – Kulturalne, 
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu.

Planowane są także:

– warsztaty dla bibliotekarzy pochodzących z Litwy, Ukrainy i Białorusi,
– bogaty program kulturalno-naukowy (promocje książek, wystawy, spotkania naukowe oraz spektakle artystyczne).

W międzynarodowej komunikacji społecznej ważną funkcję pełnią instytucje społeczno-kulturalne  za jakie uznaje się  biblioteki. W każdej epoce historycznej rozwijały się one w ścisłym związku z kulturą danego narodu.

Zmiany granic Rzeczpospolitej sprawiły, że znaczące ośrodki kultury, w tym także biblioteki pozostawały poza  obszarem  państwa. Zbiory i kolekcje poloników kresowych znalazły się w wielu instytucjach zagranicznych oraz emigracyjnych na świecie.

Dobra te zostały rozproszone  i w  dużym  stopniu zniszczone, dlatego też ważnym zadaniem nauki polskiej jest przypominanie o tych faktach i popularyzowanie dorobku twórczego przedstawicieli polskiej kultury, którym zawdzięczamy  prace przy  ocalaniu  tego dziedzictwa i naszej kulturowej tożsamości.

Konferencja ma być wkładem w badania nad  dokumentacją  polskiej kultury na obczyźnie, szczególnie za obecną wschodnią granicą Polski po 1945 r. 
O  tych  i innych  problemach  chcemy  dyskutować podczas planowanej interdyscyplinarnej konferencji naukowej.

Zapraszamy do udziału pracowników nauki i studentów,  teoretyków  i praktyków przedmiotu.

Ponadto w ramach konferencji będą prowadzone warsztaty dla bibliotekarzy z Kresów. Bibliotekarze o polskim pochodzeniu i mówiące po polsku zaproszeni są do udziału w tych warsztatach. Organizatorzy zapewniają zakwaterowanie i wyżywienie, dojazd za własny koszt.
W poźniejszym czasie pojawi się wstępny program konferencji.

Karta Zgłoszeniowa oraz informacja o Organizatorach (plik PDF)

Krzysztof Harupa – [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code