Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Koncerty Stanisława Łopuszyńskiego zainaugurowały obchody 400-lecia Bitwy Chocimskiej w Winnickim Okręgu Konsularnym

Koncerty Stanisława Łopuszyńskiego zainaugurowały obchody 400-lecia Bitwy Chocimskiej w Winnickim Okręgu Konsularnym

Koncerty polskiego klawesynisty Stanisława Łopuszyńskiego, które odbyły się w katedrze rzymsko-katolickiej w Kamieńcu Podolskim oraz twierdzy w Chocimiu, stały się okazją do inauguracji obchodów 400-lecia Bitwy Chocimskiej w Winnickim Okręgu Konsularnym.

3 lipca Stanisław Łopuszyński zaprezentował utwory mistrzów tzw. muzyki dawnej z Włoch, Francji i Niemiec. Koncert zawierał również elementy edukacyjne. Artysta podzielił się z licznie zebraną publicznością wiedzą na temat twórców granych przez niego kompozycji, budowy ich utworów i możliwości ich odtwarzania, ale także samego instrumentu. Wśród publiczności znaleźli się przedstawiciele środowiska polskiego z Kamieńca Podolskiego i okolic na czele z prezesem Stanisławem Nagórniakiem, przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Winnicy oraz miejscowi miłośnicy muzyki i turyści goszczący w tym urokliwym mieście. Przed koncertem gości powitał ks. proboszcz Roman Twaróg, który przypomniał zebranym o zwycięskiej Bitwie Chocimskiej i tegorocznych obchodach jej 400-lecia.

Kolejny koncert miał miejsce w niecodziennej scenerii. Dźwięki klawesynu rozbrzmiały tym razem w XV-wiecznej kaplicy chocimskiej twierdzy. Również w tym miejscu dopisała publiczność. Wśród niej znaleźli się przewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Senat Rzeczypospolitej Polskiej Kazimierz Ujazdowski oraz senator Andrzej Pająk. Gościom towarzyszyli Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński oraz dyrektor twierdzy w Chocimiu Elizawieta Bujnowska. Wzruszającym akcentem była obecność rodziców artysty.
Stanley Łopuszyński realizuje swój autorski program pn. Zamość – Odessa Tour 2021, w ramach którego zaplanowano 12 koncertów w miastach Polski, Ukrainy i Mołdawii. Projekt ma wymiar społeczno – kulturalno – edukacyjny. Celem artysty jest również integracja kulturalna i międzynarodowa.

Słowo Polskie za: KG RP w Winnicy, fot: KG RP w Winnicy, 8 lipca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code