Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Żytomierzu zbierał brawa bisy i owacje na stojąco!

Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Żytomierzu zbierał brawa bisy i owacje na stojąco!

W Żytomierzu 3 lutego 2020 r. odbył się wyjątkowy Jubileuszowy Koncert „A to Polska, Właśnie!” Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Zespół w składzie ponad 100 artystów baletu, chóru i orkiestry zaprezentował program oparty na polskiej muzyce, pieśniach oraz tańcach ludowych.

Organizatorami wydarzenia byli Zespół Pieśni i Tańca ,,Śląsk” oraz Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie. Na koncert przybyli goście honorowi Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński z Małżonką, Pani Konsul Alicja Zyguła, płk. Agnieszka Malczewska Attache Ambasady RP, dyrektor Departamentu kultury i sportu Żytomierskiej Obwodowej Administracji Państwowej Switłana Jarmolicka, redaktor Grażyna Orłowska-Sondej, księża, siostry zakonne, prezesi organizacji polskich, kierownicy zespołów, dyrektorzy szkół, nauczycieli z obwody żytomierskiego i kijowskiego.

Sala Teatru im. I. Koczergi w Żytomierzu była wypełniona po brzegi. Przepiękne stroje z przebogatą kolorystyką i formą perfekcyjnie oddawaly nastrój wykonywanych utworów. Przeważającą część programu to kompozycje i opracowania muzyczne Stanisława Hadyny i układy choreograficzne Elwiry Kamińskiej – duetu twórców potęgi i sławy Zespołu ,,Śląsk”. Także w programie nie zabrakło ponadczasowych utworów: ,,Karolinka”, ,,Marysia”, ,,Hej te nasze góry” oraz tańców: ,,Taniec chustkowy”, ,,Krakowiak”, ,,Tańce górali podhalańskich” i wielu innych utworów.

Polakom zebranym s na święcie polskiej kultury, koncert przyniósł radość i otuchę oraz dał wiele sił do pracy dla polskiej społeczności! Artyści zespołu zostali nagrodzeni przez widzów gorącymi brawami i owacjami na stojąco. Ale w Żytomierzu jest wdzięczna publiczność!

Pan Konsul Damian Ciarciński złożył wyrazy uznania i wdzięczności artystom za przepiękny koncert. W imieniu Przewodniczącego Żytomierskiej Obwodowej Administracji Państwowej pan Witalij Buneczko oraz pani Switłana Jarmolicka podziękowali Zespołowi oraz wręczyli dyplomy wicedyrektorowi Zespołu „Śląsk” Tomaszowi Janikowskiemu i prezesowi Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Wiktorii Laskowskiej – Szczur za krzewienie polskiej kultury na Żytomierszczyźnie.

Najwyższy poziom artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca ,,Śląsk zyskuje uznanie innych narodów, jest także wspaniałym spoiwem kraju z Polakami i Polonią rozsianą po wszystkich zakątkach świata. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny to jedna z najlepiej rozpoznawanych polskich marek artystycznych.

Dziękujemy za wsparcie Marszałkowi Śląskiego Województwa, Żytomierskiej Obwodowej Administracji Państwowej, Senatowi RP, Rodzinie Kropiwnickich i Lubowi Cymbaluk oraz wszystkim Państwu za pomoc i wsparcie w organizacji przedsięwzięcia!

Wiktoria Laskowska-Szczur, 16 lutego 2020 r.

lp

Informacja

Zespół „Śląsk” powstał 1 lipca 1953 roku. Swój wyjątkowy charakter zawdzięcza założycielowi i twórcy Stanisławowi Hadynie – śląskiemu kompozytorowi i literatowi. Zespół obecnie nosi imię swego długoletniego dyrektora generalnego i artystycznego. Towarzysząca Stanisławowi Hadynie Elwira Kamińska przez wiele lat współtworzyła rozwój artystyczny Zespołu jako baletmistrz, choreograf i kierownik artystyczny. Wspólnie odcisnęli piętno, które zadecydowało o odmienności i oryginalności jednego z największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek i obyczajów. Zespół przez dziesięciolecia dążył do perfekcji i najwyższej maestrii. Obecnie to instytucja kultury o ogromnych możliwościach wykonawczych, realizująca ok. 200 koncertów rocznie. „Śląsk” to łącznie blisko 300 osób, z czego ponad 100 należy do zespołu artystycznego, tworzonego przez chór, balet i orkiestrę.
Ten wielki Ambasador Polskiej Kultury wystąpił 8 tysięcy razy łącznie dla ponad 25 milionów widzów w 44 krajach, na 5 kontynentach. Repertuar „Śląska” to wielka skarbnica polskiej kultury, którą Zespół prezentuje już przeszło sześć dekad. Pochwalić się może również dorobkiem 16 płyt, wśród których znalazło się 5 Złotych, 1 Platynowa, a kilka otrzymało nominację do „Fryderyków” – Nagrody Akademii Fonograficznej. Poziom artystyczny „Śląska” przyniósł mu uznanie na całym świecie, liczne nagrody i dyplomy honorowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code