Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Koncert polskiej pieśni religijnej w Kamieńcu Podolskim

Koncert polskiej pieśni religijnej w Kamieńcu Podolskim

Chór – to nie tylko piękne słowo, połączone z muzyką. To nie tylko śpiewające ludzie, kierownik i poprawne wykonanie kompozycji. Chór – to harmonia. Co to jest harmonia? Czy potrzebuje ją człowiek w XXI wieku? Po co śpiewać według tradycji jak wielu wiekòw wcześnie?

Harmonia – to ta rzecz, do ktòrej idzie cały świat, wszystko co żyje, i co istnieje. Dla ludzi harmonia – to zgoda i współżycie z Bogiem, otoczającymi nas ludźmi, przyrodą i swoim sumieniem. Aby żyć w harmonii – trzeba żyć w prawdzie i wolności. Ale gdzie odnaleść prawdę? Jak zrozumieć w potoku informacji i wiedzy co jest prawdą, a co falsz, która nie daje dojść do pokoju i harmonii? Odpowiedź prosta. Prawda jest stałością. Nie może zmieniać się i podlegać nowym czasom i potrzebom. A nie zmiennym jest tylko Bóg. Według tego prawda – to Bóg, i istnieje tylko w Bogu. Człowiek nie może zmienić Boga, i podobnie nie może się zmienić prawda. Tą prawdę uczymy się z wiary kościoła, przykazań, Piśma Świętego. Ale często zapominamy, że ta mądrość jest wcielona także w pieśni kościelnej, kròra wiele wiekòw była nie tylko pięknym śpiewaniem w czasie Mszy Świętej, a i uczyła nas wiary i języka. Ludzi, które były nawet bez żadnego wykształcenia, mogli mòdlić się i rozumieć język polski i lacinski. Jak może być to wszystko zniszczone i pochowane? Czy mamy prawo zapominać pieśni i tradycji naszych dziadòw?

Z myślą o tym odbył się 30 września w Kamieniec-Podolskiej katedrze św. Piotra i Pawła festywal polskiej pieśni religijnej – “Śpiewajmy Panu”. Impreza rozpoczęła się Mszą Świętą, którą prowadził biskup-ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej Leon Dubrawski. Potem odbył się koncert, uczesnikami ktòrego byli: chór, działający przy polskim stowarzyszeniu z Makowa (kierownik W. Bujnicka), chòr z miasta Bar „Młode liście” (kierownik L.Chałabuda), „Deo gracias” z m. Szargorod (parafia św.Floriana, kierownik N.Szewczuk), chór im. Wł.Wanagsa „Cantate Domino” z parafii św.Antoniego i Stanisława Biskupa m.Gródek Podolski (kierownik – A. Zadorożnyj), parafijalny chòr kościoła św. Michała  z Dunajowiec (kierownik – s.A. Dębrowska), chòr parafii Chrystusa Króla w Chmelnickim (kierownik – I.Korszunowa), “Żurawlyk” z Kamieniec-Podolskiej miejskiej szkoły śpiewu chóralnego, Kamieniec-Podolski  katedralny chór „Sursum corda” (kierownik – S. Nagórniak).

Piękny koncert dał możliwość zrozumieć piękno wiary, tradycij, sztuki i języka. Projekt został zorganizowany przez polskie kulturalno-oświatowe stowarzyszenie im. J. Rolle w Kamieńcu Podolskim, pod duchownym wstawennictwem biskupa Leona Dubrawskiego, i wpółfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospoitej Polski nad Polonią i Polakami za granicą przy wsparciu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Chcemy i prosimy, aby polska pieśń religijna nie zanikła w naszym kraju, i brzmiała na chwałę Boga nie tylko pod czas festiwali, ale pozostała częścią życia wiernych, ktòre pamiętają tradycje swoich przodków.

M. Dubik, 15.10.17 r.

 

1 Comment

  1. a Michał Wołodyjowski śpiewa w chórze anielskim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *