Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Koncert ku czci powstańców styczniowych w Kijowie

Koncert ku czci powstańców styczniowych w Kijowie

W Kijowskim Teatrze Opery i Baletu dla Dzieci i Młodzieży odbył się koncert poświęcony 156. Rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

W imprezie udział wzięli: Ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło, Radca referatu ds. współpracy naukowo-oświatowej Ambasady RP w Kijowie Emilia Jasiuk, przedstawiciele mniejszości polskiej w Kijowie, inteligencja, a także duchowieństwo Kościoła Rzymskokatolickiego.

W wykonaniu orkiestry Kijowskiego Teatru Opery i Baletu dla Dzieci i Młodzieży zabrzmiały utwory Fryderyka Chopina, Edwarda Elgara oraz „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozart.

Również w foyer teatru wystawione zostały kopie grafik Artura Grottgera 26 na temat Powstania Styczniowego. Artur Grottger był jednym z głównych przedstawicieli romantyzmu w malarstwie polskim, portrecistą, ilustratorem, rysownikiem i autorem sławnego patriotycznego cyklu szkiców o Powstaniu Styczniowym, złożonego z cykli Warszawa I – 1861, Warszawa II – 1862, Polonia 1863 i Lituania 1864-66, ukazujących dramatyczne epizody powstania i następujące po nim akty represji ze strony zaborcy.

Koncert odbył się przy wsparciu Ambasady Rzeczypospolitej Polski na Ukrainie, Instytutu Polskiego w Kijowie i Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie.

Sergij Porowczuk, 31 stycznia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code