Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Chopinowski koncert

Chopinowski koncert

Po długiej przerwie zimowej budzi się Życie Polonii Podola i Żytomierszczyzny. Prawie co tydzień nasze organizacje polonijne organizują rozmaite imprezy i koncerty, odwiedzane licznie przez młodsze i starsze pokolenie Polaków naszego okręgu konsularnego.

24 marca Obwodowa Biblioteka im. Timiriaziewa w Winnicy zorganizowala Koncert Utworów Fryderyka Chopina „Tam serce twoje, Fryderyku…” w oprawie poezji Jarosławy Pawluk.

Pomieszczenie, w którym odbywała się impreza, jak najbardziej odpowiadało kameralnej atmosferze koncertu i przypominało raczej nie bibliotekę, a salę jednego z zamków szlacheckich, których pod dostatkiem jest na Podolu. Potężne rzymskie kolumny, podpierające sufit, owalny kształt sali oraz muzyka Chopina przeniosły nas w XIX wiek, w czasy wielkiego „poety fortepianu” – Fryderyka Chopina.

Po przywitaniu Prezesa „Świetlicy polskiej” Pana Walerego Istoszyna zaczął się koncert. Dzieci w różnym wieku recytowały wiersze Jarosławy Pawluk – poetki i działaczki polonijnej z Lubara, a Walery Futymski na fortepianie wykonywał najbardziej znane chopinowskie utwory „Balladę Nr1”, „Fantazję” i inne. Ciekawe jest to, że muzyka Chopina bardzo łatwo wpada do ucha, a po twarzach publiczności i tej młodszej, i tej starszej, widać było, że znają tę muzykę, nie zważając na lata zwalczania polskości na Ukrainie.

Romanse Fryderyka Chopina do wierszy Stefana Witwickiego „Smutna rzeka”, „Pierścionek”, „Hulanka” wykonała Pani Swietłana Leontiewa.

Warto ocenić wysoki poziom gry Walerego Futimskiego na fortepianie (jak powiedziała jedna z organizatorek imprezy, Walery jest najlepszym wykonawcą Chopina w Winnicy).

W sali nie było żadnego wolnego miejsca, część gości słuchała muzyki na stojąco. Publiczność była bardzo różnorodna – studenci z Żytomierza i Winnicy, członkowie „Świetlicy polskiej” i ich dzieci oraz część Korpusu Dyplomatycznego Konsulatu RP w Winnicy i goście, zostali zaproszeni na imprezę przez Prezesa.

Cieszymy się, że Winnica pod względem organizowania rozmaitych koncertów oraz imprez polonijnych znajduje się na jednym z pierwszych miejsc w naszym obwodzie. Czekamy na kolejne ciekawe wydarzenia w Żytomierzu, Chmielnickim i innych miastach i miasteczkach Podola i Żytomierszczyzny.

 

Zdjęcia z imprezy

 

{morfeo 41}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code