Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Komisja Europejska nareszcie zatwierdziła 140-milionowy program pomocy dla firm w związku z wojną na Ukrainie

Komisja Europejska nareszcie zatwierdziła 140-milionowy program pomocy dla firm w związku z wojną na Ukrainie

W dniu 8 sierpnia Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy publicznej w wysokości 140 mln euro dla firm w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę.

W ramach programu wsparcie przyjmie formę bezpośrednich dotacji i pożyczek.

Z pomocy mogą skorzystać przedsiębiorstwa wszystkich sektorów, poza tymi działającymi w branży finansowej. Kwoty udzielane na wsparcie nie mogą przekroczyć 62 tys. euro na firmę zajmującą się produkcją podstawowych produktów rolnych, 75 tys. euro – na przedsiębiorstwo działające w sektorach rybołówstwa i akwakultury oraz 500 tys. euro na inne podmioty.

Ponadto wsparcie ma zostać przyznane nie później niż do dnia 31 grudnia 2022 roku.

Z listy pomocy publicznej prowadzonej przez Komisję Europejską wynika, że najwięcej udzielają takiej pomocy Włosi. Uruchomili oni program na 700 mln euro na wsparcie swoich firm, 110 mln Euro dostali austriaccy producenci rolni, w lipcu zgodę na wsparcie swoich firm kwotą 10 mln euro otrzymali Czesi, a Słoweńcy na wsparcie swojego sektora rolnego – 15 mln euro.

Walentyna Jusupowa, 17 sierpnia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *