Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Kolejny pomnik Ignacego Jana Paderewskiego pojawił się we Wrocławiu

Kolejny pomnik Ignacego Jana Paderewskiego pojawił się we Wrocławiu

Fot. PAP

Pomnik kompozytora i działacza niepodległościowego Ignacego Jana Paderewskiego, urodzonego na Podolu niedaleko Chmielnika i Winnicy odsłonięto w sobotę we Wrocławiu przy Narodowym Forum Muzyki.

Pomnik został ufundowany przez wrocławski samorząd oraz przedstawicieli wrocławskiego biznesu z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Monument przedstawia popiersie Paderewskiego ustawione na szklanym postumencie oraz upamiętnia dwa wrocławskie koncerty Paderewskiego – z 1891 r. i 1901 r. Autorem koncepcji pomnika jest prof. Waldemar Wawrzyniak, popiersie wykonał Tomasz Wenklar, a szklany postument Wojciech Olech.

Pomnik odsłonili prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz prezes zarządu Wrocławskiej Izby Gospodarczej Waldemar Siemiński.

Prezydent Wrocławia podkreślił, że 100 lat temu zaczęła się wolna Polska. „Potem, już w naszych czasach, przeżywaliśmy ponowne odzyskanie niepodległości w 1989 r. Tak się potoczyła

Beata Stragierowicz z komitetu organizacyjnego budowy pomnika przypomniała słowa Paderewskiego z 1915 r. „W odezwie skierowanej do Polonii amerykańskiej powiedział on: jestem Polakiem, wiernym synem ojczyzny, myśl o Polsce wielkiej i silnej, wolnej i niepodległej była i jest sensem mego istnienia. Dlatego temu wielkiemu mężowi stanu, patriocie, genialnemu artyście stawiamy ten monument” – zaznaczyła.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 18.06.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code