Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Kolejny „Most Kultury” odbył się w Czerniowcach

Kolejny „Most Kultury” odbył się w Czerniowcach

Fot. KG RP w Winnicy

Most Kultury po raz kolejny połączył Polskę i Ukrainę – w Winnickim Okręgu Konsularnym znów odbyło się spotkanie ze sztuką współczesną.

W piątek 19 lipca w Czerniowcach odbyło się otwarcie wystawy obrazów kieleckich malarzy Magdaleny Leśniak i Rafała Urbańskiego, zorganizowane przez Konsulat Generalny RP w Winnicy i Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach we współpracy z Obwodowym Muzeum Sztuki w Czerniowcach w ramach polsko-ukraińskiego projektu Most Kultury.

Na uroczystym otwarciu wystawy byli obecni przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Winnicy, władz lokalnych, organizacji polskich, artyści ukraińscy i media, a także delegacja Narodowego Instytutu Ochrony Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA na czele z zastępcą dyrektora Agnieszką Tymińską. Oprawę muzyczną zapewnił zespół „Echo Prutu”, działający przy Polskim Towarzystwie im. Adama Mickiewicza w Czerniowcach.

Ekspozycja prac malarskich Magdaleny Leśniak „Życie w sieci” i Rafała Urbańskiego „QR [reinterpretacje]” zgromadziła dużą publiczność zainteresowaną współczesnym polskim malarstwem. Inspirując się życiem współczesnym, w tym życiem w Internecie, kieleccy malarzy pokazują swoje artystyczne spojrzenie na wirtualny świat. Goście wystawy podziwiali interpretacje życia w sieci autorstwa Magdaleny Leśniak oraz dołączyli się do wspólnego odczytania zakodowanych informacji przy pomocy swoich gadżetów i QR-kodów na obrazach Rafała Urbańskiego.

Magdalena Leśniak obroniła z wyróżnieniem dyplom na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi, a pracę doktorską – na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Jej prace były prezentowane na kilku wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych. Laureatka kilku konkursów, m.in. otrzymała III nagrodę w VII Triennale z Martwą Naturą w Sieradzu. Pracuje w dziale edukacji BWA w Kielcach.

Rafał Urbański jest absolwentem Instytutu Sztuk Pięknych UJK, gdzie uzyskał także tytuł doktora sztuki. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Kielecki. W swoich pracach łączy tradycyjne techniki malarskie z najnowszymi osiągnięciami technik cyfrowych. Uczestniczył w ponad stu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Belgii, Niemczech, Rosji, Serbii, Ukrainie, Kanadzie i Argentynie.

Wystawę w Obwodowym Muzeum Sztuki w Czerniowcach (pl. Centralny 10) można oglądać do 19 sierpnia.

Słowo Polskie za: KG RP w Winnicy, 4 sieprnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code