Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Kolejne znaleziska z czasów II wojny światowej na Żytomierszczyźnie

Kolejne znaleziska z czasów II wojny światowej na Żytomierszczyźnie

W obwodzie żytomierskim odnaleziono szczątki żołnierzy Wehrmachtu, rzeczy osobiste a nawet bilet na polski spektakl w Bytomiu

W dniu 28 września ukraińscy poszukiwacze wykopali szczątki 12 żołnierzy Wehrmachtu (były rejon łuhyński), o tym na swojej stronie na facebook poinformował Związek Historyko-Patriotyczny „Poszuk”.

„12 września na Żytomierszczyźnie opracowaliśmy miejscowość wg legendy miejscowych mieszkańców o pochowaniu żołnierzy Armii Czerwonej… Na głębokości 30 cm pojawiła się pierwsza kość… Postanowiono poszerzyć doły”.

Podczas wykopania znaleziono aluminiowe luwersy z niemieckich płaszczy-namiotów i skórzane luwersy z sowieckich płaszczy-namiotów. Na szyi jednego z żołnierzy znajdował się aluminiowy żeton z numerem jednostki i numerem osobistym żołnierza. Stało się jasne, że to żołnierz niemiecki. Żołnierze mieli ze sobą rzeczy osobiste, w tym kilka grzebieni, lusterko, chlorator, pióro, składany nóż, gumkę i temperówkę, prezerwatywy, a jeden z żołnierzy miał resztki portfela z biletami na spektakl w polskim Bytomiu (niem. Beuthen), inny żołnierz miał w kieszeni gwizdek i niemiecki Krzyż Żelazny II klasy, najprawdopodobniej żołnierz otrzymał go za kampanię polską” – czytamy w informacji.

Poszukiwacze informują, że w ciągu 2 dni pracy na miejscu znaleziono szczątki łącznie 12 żołnierzy Wehrmachtu i 9 żetonów. O znalezieniu poinformowano przedstawiciela Niemieckiego Narodowego Związku Opieki nad Pochówkami Wojskowymi (tzw. organizacja Volksbund) i przygotowano odpowiednią dokumentację dotyczącą dalszego przekazania szczątków żołnierzy do ponownego pochówku na niemieckim cmentarzu wojskowym.

Walentyna Jusupowa, 1 października 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code