Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Odsłonięcie tablicy Św. Szczęsnego-Felińskiego w Żytomierzu

Odsłonięcie tablicy Św. Szczęsnego-Felińskiego w Żytomierzu

6 października w Żytomierzu, równo tydzień po świętowaniu 250-lecia kościoła i klasztoru św. Jana z Dukli, na ścianie tej samej świątyni uroczyście odsłonięto tablicę, poświęconą Zygmuntowi Szczęsnemu-Felińskiemu, świętemu, który w drugiej połowie XIX wieku przez jakiś czas mieszkał w Żytomierzu.

Wspaniała słoneczna pogoda sprzyjała pięknej procesji, która odbyła się przed Mszą świętą, poświęconą upamiętnieniu wielkiego polskiego patrioty oraz zesłańca nad Wołgę, św. Szczęsnego-Felińskiego. Poświęcił tablicę jego pamięci arcybiskup Piotr Malczuk, w obecności wiernych, kapłanów oraz Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, którzy specjalnie przyjechali z Polski by uczestniczyć w żytomierskiej uroczystości.

Piękne kazanie, poświęcone w dużej mierze martyrologii polskiego narodu zostało wygłoszone prze księdza arcybiskupa Malczuka. Nawiązując do postaci świętego Szczęsnego-Felińskiego, ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej zadał wiernym pytanie – Czy wśród tych tysięcy osób które wchodzą dziś do tej świątyni jest chociaż  jeden święty?

Uwieńczeniem uroczystości z odsłonięcia tablicy  Zygmunta Szczęsnego-Felińskiego stał się  koncert kameralnego zespołu seniorów „Magnificat”, który odbył się tuż po zakończeniu Mszy świętej.

Redakcja, zdjęcia Alina Zielińska, bwp

 

Zdjęcia z uroczystości

{morfeo 421}

oraz wideo (od 9.50)

{youtube}jyvCGu6Y3ps{/youtube}

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code