Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Kolejna odsłona wystawy IPN nt. „operacji polskiej” NKWD odbędzie się w Odessie

Kolejna odsłona wystawy IPN nt. „operacji polskiej” NKWD odbędzie się w Odessie

Otwarcie wystawy „Rozkaz nr 00485. Antypolska operacja NKWD na sowieckiej Ukrainie 1937–1938” w Odessie z udziałem prezesa IPN.

9 września 2019 r. o godz. 10.30, Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Odessie (Katerynyns’ka St, 33, Odesa, Odes’ka oblast, Ukraina, 65000).

Prezes IPN dr Jarosław Szarek otworzy wystawę „Rozkaz nr 00485. Antypolska operacja NKWD na sowieckiej Ukrainie 1937–1938” podczas dwudniowej (9–11 września) wizyty delegacji Instytutu Pamięci Narodowej w Odessie. Wystawa prezentowana będzie w pomieszczeniach katedry Wniebowzięcia NMP.

Następnego dnia przedstawiciele IPN oddadzą także hołd ofiarom sowieckiego terroru pochowanym w polskiej części cmentarza w Odessie i w masowych mogiłach przy trasie owidiopolskiej.

Przygotowana przez Archiwum IPN ekspozycja składa się z 16 plansz. Na pierwszych pięciu planszach przedstawiono sytuację Polaków po traktacie ryskim oraz przebieg „operacji polskiej” w USRS. Kolejne plansze ukazują indywidualne losy osób represjonowanych. Dodatkowo na trzech planszach przedstawiono wykonane przez grupę rekonstrukcyjną inscenizacje aresztowania, przesłuchania i rozstrzelania.

W wystawie wykorzystano zdjęcia i dokumenty ze zbiorów, współpracujących z Instytutem, ukraińskich Państwowych Archiwów Obwodowych w Winnicy, Chmielnickim i Odessie oraz dokumenty pozyskane ze Stowarzyszenia Memoriał i Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Dotychczas wystawa prezentowana była w Winnicy i w Chmielnickim.

Więcej: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/76732,Otwarcie-wystawy-Rozkaz-nr-00485-Antypolska-operacja-NKWD-na-sowieckiej-Ukrainie.html

 Słowo Polskie za: IPN, 6 września 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code