Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Kolejna dostawa polskiej pomocy dla szpitali na Ukrainie

Kolejna dostawa polskiej pomocy dla szpitali na Ukrainie

14 lipca w Kijowie, 15 lipca w Kaniowie i 16 lipca w Fastowie dyplomaci Ambasady RP na Ukrainie uczestniczyli w przekazaniu medycznego sprzętu ochrony indywidualnej, zakupionego przez polskie przedsiębiorstwa, lokalnym szpitalom.

14 lipca 2020 zastępca Ambasadora RP na Ukrainie przekazał Narodowemu Instytutowi Onkologii w Kijowie polską pomoc humanitarną do walki z pandemią COVID-19.  Szpital otrzymał: 2 tys. l płynu dezynfekcyjnego, 300 par gogli ochronnych, 1,5 tys. maseczek i 2 tys. par rękawiczek. Następnego dnia Ambasador Bartosz Cichocki przekazał Kaniowskiemu Centralnemu Szpitalowi Rejonowemu polską pomoc w postaci 2 tys. l płynu dezynfekcyjnego, 400 par gogli ochronnych, 3,5 tys. maseczek i 4 tys. par rękawiczek. W czwartek 16 lipca 2020 roku zastępca Ambasadora Michał Giergoń i małżonka ambasadora pani Monika  Kapa – Cichocka przekazali pomoc w Fastowie Centrum Świętego Marcina oraz Centralnemu Szpitalowi Rejonowemu: 1 tys. l płynu dezynfekcyjnego, 100 par gogli ochronnych, 1 tys. maseczek i 2 tys. par rękawiczek.

Te środki zostały zakupione przez polskie firmy obecne na Ukrainie: PGNiG, PKN Orlen, PZU, PKO BP, a także Ministerstwo Zdrowia i Polską Fundację Narodową. Ze strony firm darczyńców, w przekazaniach uczestniczyli Ireneusz Derek doradca prezesa PGNiG SA ds. współpracy z Ukrainą oraz Zbigniew Szołyga Generalny Dyrektor „PZU Ukraina ubezpieczenia na życie”.  Kontakt z ostatecznymi odbiorcami pomocy zapewniły Natalia Onipko z organizacji Zaporuka, pomagającej Narodowemu Instytutowi Onkologii, Pani Natalia Zabołotna z Ukrainian Humanitarian Development Foundation działającej na rzecz rozwoju Kaniowa i Ojciec Michał Romaniw z Domu Świętego Marcina w Fastowie.

Przekazanie pomocy było także okazją do rozmów o potencjalnej przyszłej współpracy: w Kaniowie z merem Ihorem Reńkasem i w Fastowie z merem Mychajło Necjażukiem.

Pomoc stanowiła część polskiego konwoju humanitarnego dedykowanego walce z koronawirusem, który przyjechał na Ukrainę 25 czerwca 2020 r.  12 ciężarówek Państwowej Straży Pożarnej przywiozło łącznie ponad 134 tony pomocy w postaci środków ochrony osobistej i dezynfekcyjnych.  Przekazanie pomocy stronie ukraińskiej koordynowała Fundacja Solidarności Międzynarodowej. Przekazano łącznie:

– 40 000 maseczek;
– ponad 18 tys. par gogli i przyłbic;
– ponad 120 tys. litrów płynów i środków dezynfekcyjnych;
– 50 000 par rękawiczek;
– 1000 kostiumów ochronnych.

Pomoc skierowano do ukraińskich placówek medycznych i opiekuńczych, w tym min.: do Szpitala Dziecięcego w Słowiańsku, Narodowego Instytutu Onkologii w Kijowie, Centralnego Szpitala Rejonowego w Kaniowie, ,Wojskowego Centrum Medycznego we Lwowie i Czortkowskiego Centralnego Szpitala Rejonowego.

Wsparcie logistyczne zapewniła spółka ukraińska z polskim kapitałem Plastics-Ukraina.

Słowo Polskie za: Ambasada RP na Ukrainie, 19 lipca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code