Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Kolędowanie z Krynicą w Kijowie

Kolędowanie z Krynicą w Kijowie

Polsko – Ukraińskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe KRYNICA przygotowało i przeprowadziło w Kijowie Bożonarodzeniowo -Noworoczny KONCERT polskich i ukraińskich kolęd.

Impreza odbyła się w najstarszej Parafii Katolickiej w Kijowie, w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Szepietiwskiej 6.

Było to niecodzienne wydarzenie w Parafii, gdyż w Koncercie wystąpili Znakomici Artyści Ukrainy i Gruzji.

W Koncercie uczestniczyli też Honorowi Goście : JE Biskup Pomocniczy Diecezji Kijowsko-Żytomierskiej Aleksander JAZŁOWIECKI, Pan Mikoła WOROPAJ – Generał lejtant, Kierownik Sztabu Związku Gromadzkich Formowań z Ochrony Porządku Gromadzkiego i Ochrony Granic Ukrainy , Profesor Wokału, Pan Edward SIENKO, wychowujący śpiewaków operowych w Kijowie. Pani Irena Rylska, Przedstawicielka Gromady Polaków w Bojarce, mgr inż.Borys Tytenko, absolwent Akademii Morskiej w Szczecinie, Przedstawiciel Gromady Polaków w Irpinie.

Koncert otworzyła najmłodsza Artystka, w wieku zaledwie 16 lat , Julia Krawczenko z Bojarki, która zagrała na skrzypcach piękną starą kolędę CICHA NOC i zaśpiewała ją w języku polskim i niemieckim.

Zasłużona Artystka Gruzji i Ukrainy Pani Iwanna Elierdaszwili przywitała w języku gruzińskim i ukraińskim Polaków i Ukraińców z Bożym Narodzeniem i Nowym 2022 Rokiem, przekazując dla Wszystkich Uczestników Koncertu Kolęd piękne życzenia w dwóch językach. Następnie zaśpiewała w języku gruzińskim i zagrała na skrzypcach kolędę Cicha noc .

W wykonaniu Zasłużonej Artystki Ukrainy Olgi DMYTRENKO, usłyszeliśmy pięknie zagrane na organach, cztery preludia organowe Mariana Sawy na temat polskich kolęd : „Dzisiaj w Betlejem”,” Ach ubogi żłobie,” Mizerna cicha, stajenka licha” i kolędę” Bóg się rodzi”.
Natalia Mickiewicz, bandurzystka zagrała dla uczestników Koncertu piękną kolędę Krzysztofa Krawczyka „Gdzie Chrystusowi służy” i po ukraińsku „Anioły przyjechały…”

Diana Owsiannikowa wokalistka z Wiszniowe, wraz z mężem Siergiejem Owsiannikow, gitarzystą fantastycznie wykonali kolędy „Chcę byś miał spokojne dobre święta” autor Hug Martin, „Mario, czy już wiesz”- (Mary Did You Know?) Słowa i Muzyka Mark Lowryi Buddy Grene, polskie słowa Piotr Nazaruk wszystkie w stylu jazzowym, „Budie tak” i „Życie jesteś chwilą”, autor Piotr Bębenek.Otrzymali oni ogromne brawa uczestników Koncertu Kolęd.

Pianistka i wokalistka Olesia SINCZUK wykonała na orgnach własną 5 minutową kompozycję Bożonarodzeniową orz zagrała jedną kolędę na fujarce.

Niewatpliwie perłą w Koncercie kolęd było wystąpienie z kolędą Mykoły SZULAKA tenora, koncertującego po Ukrainie i w Europie.

Znakomity Narodowy Zespół Instrumentalno – Muzyczny „SOLO MIA” pod Kierownictwem akordeonisty Romana Szuszwara wykonał dla uczestników Koncertu trzy kolędy po ukraińsku i jedną pieśn, „Hej sokoły”, którą znają Polacy i Ukraińcy, a która na spotkaniu tych dwóch Narodów zawsze tworzy bardzo dobrą atmosferę i łączy te dwa Narody.

Przed zakończeniem Koncertu Stefan Wieloch, przy akompaniamencie organistki Pani Olgii DMYTRENKO, zaśpiewał po polsku wsystkie 8 zwrotek kolędy „WŚRÓD NOCNEJ CISZY…”

Na zakończenie Koncertu Kolęd Biskup pomocniczy JE Aleksander Jazłowiecki udzielił wszystkim Uczestnikom Koncertu Kolęd Pasterskiego Błogosławieństwa, przekazał pozdrowienia i życzenia od Ordynariusza Diecezji Kijowsko -Żytomierskiej JE Witalija Krywickiego przebywająego z wizytą w Stanach Zjednoczonych, w Chicago i w Nowym Jorku.

Biskup także sprawił wszystkim uczestnikom prawdziwą niespodziankę i wykonał kolędę w języku ukraińskim, jak sam powiedział ,bez repetycji.

Koncert zapisała Ukraińska Telewizja Internetowa, która przybyła z Panią Liką Janis i operatorem tej telewizji, a zapis wideo, będzie doskonałą pamiątką i wspomnieniem Koncertu Kolęd, dla Artystów i Wszystkich Uczestników Wspaniałego Koncertu Kolęd zorganizowanego przez Polsko-Ukraińskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe KRYNICA na Ukrainie, przy ścisłej współpracy z najstarszą w Kijowie, Parafią Podwyższenia Krzyża Świętego i jej Proboszczem Markiem Gromotką.

Po koncercie Artyści, Sponsorzy, Organizatorzy Koncertu i Honorowi Goście, spotkali się przy „słodkim stole” z JE Biskupem Aleksndrem Jazłowieckim i ks. Parafii Markiem Gromotką, na przyjacielskiej rozmowie.

Prezes PUSKO KRYNICA na Ukrainie Stefan Wieloch, składa serdeczne podziękowania dla Wsystkich Artystów, którzy na bardzo wysokim poziomie wystąpili podczas Koncertu Kolęd „Wśród nocnej ciszy”, Telewizji Internetowej na czele z Panią Liką Janis, a także Ukraińskiemu Radiu – Kultura, z Panią Nadzieją Radkiewicz, które transmitowało fragmenty Koncertu Kolęd i przekazało do eteru informację o odbytym Koncercie Kolęd w Kijowie. Oddzielne podziękowania składam dla Sponsorów Koncertu, Głównego Sponsora Pani Oleny BOIKO z Kijowa, i osób współpracujących, Pani Jany KRAWCZENKO z Bojarki i Pani Lidii PROKOPETZ z Kijowa, bez wsparcia których trudno by było przeprowadzić Koncert Kolęd, na tak wysokim poziomie artystycznym, o czym świadczą nadchodzące podziękowania od Uczestników Koncertu Kolęd i

zapewnienia, że Koncert na długo pozostanie w ich pamięci !
Przytoczę w tym miejscu choćby tylko jeden fragment listu, a jest ich wiele od Uczestnika Koncertu Pana Leona, cytuję: „Wie Pan, że się urodziłem na Podolu, w Rodzinie katolickiej… A więc z małych lat w Święta Bożego Narodzenia chodziliśmy po wsi i pod oknami sąsiadów śpiewały kolędy. To ten Koncert był dla mnie jak Balsam…”

Tekst opracowała Pani Lidia Prokopetz Sekretarz Zarządu PUSKO KRYNICA na Ukrainie, 16 lutego 2022 r.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code