Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Klienci banków na Cyprze, wśród których jest dużo Ukraińców, mogą utracić do 40% pieniędzy

Klienci banków na Cyprze, wśród których jest dużo Ukraińców, mogą utracić do 40% pieniędzy

Zdjęcie pobrano z http://tvi.ua/image/data/news/2013/03/cyprus-bank-protest.jpgMinister finansów Cypru Michalis Sarris uważa, że cięcie kosztów dużych depozytów w bankach Cypru w ramach poratunku kraju od kryzysu finansowego, może sięgnąć nawet 40% – informują zachodnie media.
Jak powiadomiono wcześniej, wkłady do 100 tysięcy euro nie ucierpią. One, a także „korzystne” aktywa z Laiki Bank przejdą do Bank of Cyprus.

Eksperci rozmaicie oceniają ilość ukraińskich pieniędzy, przelanych do cyprskiej strefy ulgowego opodatkowania. Nazywane są cyfry od 10 do 25 miliardów dolarów.
Cypr jest naszym głównym inwestorem, lecz koszty, które nadchodzą stamtąd – to reinwestycja ukraińskiego i rosyjskiego kapitału, który przedtem był wyprowadzony na Cypr – mówi kierownik ekonomicznych programów centrum imienia Разумкова Wasyl Jurczyszyn.

Największe ukraińskie finansowo-przemysłowe grupy СКМ Rynata Achmetowa oraz DF Group Dmytra Firtasza, rozpowszechniły informację o tym, że nie oczekują większych problemów przez wprowadzenie podatku na ich bankowe depozyty.

Ale eksperci nie podzielają takiego optymizmu. Według danych Państwowej Agencji Statystycznej, Cypr w ciągu wielu lat zostaje głównym zagranicznym inwestorem ukraińskiej gospodarki. W ubiegłym roku z 4,129 miliarda dolarów bezpośrednich zagranicznych inwestycji, 3,92 miliarda trafiły do Ukrainy z Cypru.
Prawdopodobnie w 2013 roku Cypr jeszcze pozostanie głównym zagranicznym inwestorem Ukrainy, a nadal możliwa jest zmiana tak zwanej „strefy offshor”, co automatycznie ciągnie za sobą przesunięcie ukraińskiego kapitału do innych państw.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code