Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Kilkaset bezcennych zabytków znaleziono w starej synagodze w Wieliczce

Kilkaset bezcennych zabytków znaleziono w starej synagodze w Wieliczce

Pod podłogą we wschodniej części Starej Synagogi w Wieliczce odnaleziono starą drewnianą skrzynię zawierającą ok. 350 przedmiotów.

Archeolodzy nie mają wątpliwości, że znalezisko można określić mianem skarbu. Odkrycie jest bezcenne. Pozwoli choć do pewnego stopnia odtworzyć dawny wystrój wielickiej synagogi, dotąd owiany mgłą tajemnicy.

W skrzyni było również 18 odznak przedstawiających dwugłowego orła. To emblematy z czapek oficerów piechoty wojsk austro-węgierskich z czasów cesarza Franciszka Józefa I.

Synagoga, w której znaleziono skarb, znajduje się na terenie dawnej żydowskiej dzielnicy Klasno, jest najstarszą i jedyną zachowaną w dawnym kształcie do czasów współczesnych bożnicą w Wieliczce.

Po raz pierwszy ta świątynia pojawiła się na planach fortyfikacyjnych Wieliczki z lat 1777-1779. Podczas II wojny światowej obiekt zdewastowali hitlerowcy. Po roku 1945 był tam magazyn. Takie funkcje synagoga pełniła do przełomu XX i XXI wieku.

Do odkrycia skarbu doszło przypadkiem, podczas robót związanych z odsłonięciem pierwotnego poziomu posadzki i podziałów wnętrza w XVIII-wiecznej synagodze.

Walentyna Jusupowa za: Dziennik Polski24, 6 lutego 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code