Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Kijowski kościół św. Mikołaja zostanie zwrócony katolikom

Kijowski kościół św. Mikołaja zostanie zwrócony katolikom

Zgodnie ze środową decyzją rządu Ukrainy resort kultury ma do 2023 r. zbudować w Kijowie Dom Muzyki i przekazać na stałe bezpłatne użytkowanie kościół św. Mikołaja parafii rzymskokatolickiej. O zwrot kościoła od lat zabiega polska społeczność Kijowa.

Kościół pod wezwaniem Świętego Mikołaja to świątynia rzymskokatolicka, którą zbudowano w Kijowie przed przewrotem bolszewickim w 1917 roku. Usytuowany w samym centrum miasta przy ul. Wielkiej Wasilkowskiej kościół został wybudowany w latach 1899—1909 w stylu neogotyckim przez kijowskiego architekta Władysława Horodeckiego wg projektu niejakiego Wałowskiego.

W 1936 roku kościół został zamknięty przez władzę radziecką i był wykorzystywany jako pomieszczenie gospodarcze – magazyn.

W 1978 roku na mocy postanowienia Rady Ministrów Ukraińskiej SRS budynek kościoła przekazano na potrzeby Domu Muzyki Organowej. W tym celu w Czechosłowacji zamówiono organy firmy Riger-Kloss. W 1981 roku odbudowę zakończono i odtąd kościół funkcjonował jako sala koncertowa.

Żołnierze Wojska Polskiego pod kościołem Św. Mikołaja, wyprawa kijowska, maj 1920. Fot. Wikipedia

Obecnie kościół pw. Św. Mikołaja pełni rolę zarówno Narodowego Domu Muzyki Organowej i Kameralnej jako sala dla koncertów i rzymskokatolickiego kościoła parafialnego św. Mikołaja. Władze kijowskie odmawiali całkowitego przekazania kościoła wspólnocie parafialnej aż do rozwiązania sprawy, dot. nowego pomieszczenia sali organowej.

Aktualnie w kościele posługę pełnią ojcowie ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Zgodnie z planami resortu kultury do Domu Muzyki ma być przeniesiony Narodowy Dom Muzyki Organowej i Kameralnej Ukrainy, obecnie działający w kościele św. Mikołaja.

Na stronie Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej napisano, że resort ma zapewnić „przekazanie na stałe bezpłatne użytkowanie” budynku kościoła Świętego Mikołaja parafii Świętego Mikołaja diecezji kijowsko-żytomierskiej.

Zaznaczono, że do chwili przeniesienia Narodowy Dom Muzyki Organowej i Kameralnej Ukrainy będzie korzystał z budynku kościoła św. Mikołaja razem ze wspólnotą religijną. Tryb pracy Domu Muzyki Organowej w tym okresie nie ulegnie zmianie, próby i koncerty będą odbywać się zgodnie z harmonogramem.

Kościół św. Mikołaja od lat 70. XX wieku wykorzystywany jest jako sala organowa. Równolegle odbywają się tu nabożeństwa rzymskokatolickie. Kijowscy katolicy prowadzą starania o odzyskanie świątyni od lat.
Kościół, który 110 lat temu zbudował polski architekt Władysław Horodecki, jest w bardzo złym stanie technicznym i wymaga natychmiastowego remontu.

W 2001 roku kościół odwiedził podczas swej pielgrzymki na Ukrainę papież Jan Paweł II. W 2007 roku w świątyni był prezydent Lech Kaczyński z małżonką. Para prezydencka spotkała się w niej wówczas z Polakami, którzy mieszkają w Kijowie, oraz z przedstawicielami duchowieństwa katolickiego.

Walentyna Jusupowa, w artykule został wykorzystany fragment tekstu Dmytra Małakowa z 2015 roku,  20 września 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *