Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Kierunek na reformę samorządową – delegacja z Mazowsza odwiedza obwód winnicki

Kierunek na reformę samorządową – delegacja z Mazowsza odwiedza obwód winnicki

W ramach Dni Mazowsza 22 maja 2013 roku, Winnicę odwiedziła delegacja z obwodu mazowieckiego na czele z Marszałkiem Adamem Struzikiem, sporą część której stanowili polscy przedsięborcy, planujący współpracować z ukraińskim biznesem.

O 10.00 Polacy odwiedzili budynek winnickiej rady obwodowej, gdzie spotkali się z przedstawicielami miejscowych władz wszystkich szczebli, prezesami organizacji samorządowych i, oczywiście z Rodakami, mieszkańcami kresowego Podola, do których Marszałek Struzik skierował osobne słowa przywitania i wsparcia.

Rozpoczął spotkanie przewodniczący rady obwodu Sergiusz Tatusiak. W swoim wystąpieniu postrzegł postęp w rozwoju stosunków pomiędzy woj. mazowieckim a obwodem winnickim, który nastąpił po podpisaniu umowy 14.XII.2012 roku. Jako jeden z priorytetowych projektów wymienił uruchomienie połączenia lotniczego pomiędzy Winnicą a Warszawą a także dalsze nawiązywanie współpracy pomiędzy Polską a Ukrainą na poziomie rejonów i powiatów. Polska według Tatusiaka jest wzorcem dla Ukrainy, chociaż by przez to, że w warunkach kryzysu zdołała utrzymać tempo wzrostu PKB na poziomie 1,7% w skali roku.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik cieszy się z powodu kolejnej możliwości zaprezentowania dorobku artystycznego zespołu „Mazowsze” Rodakom i ukraińskiej publiczności. Jako własny priorytet w rozwoju stosunków pomiędzy swoim regionem a Winnicczyzną widzi nawiązanie współpracy na najniższych szczeblach władzy samorządowej – pomiędzy gminami i powiatami.

Temat pilnego reformowania modelu ukraińskiej władzy nie raz była wspominana w wystąpieniu jak Pana Marszałka tak i Sergiusza Tatusiaka. Decentralizacja władzy i decentralizacja finansów będzie służyła szybkiemu rozwojowi regionów. Usamorządowienie Polski – pierwszy element sukcesu tego kraju a drugi – wyzwolenie ludzkiej energii w postaci średnich i małych przedsiębiorstw.

Polska delegacja przedstawiła walory regionu Mazowsza podczas multimedialnej prezentacji, która pokazała rolę tego województwa w życiu całej Polski. Takie liczby, jak 9 mln. pasażerów, corocznie lądujących i wznoszących się w powietrze z lotniska Okęcie czy 18% wszystkich polskich studentów, studiujących w Warszawie – robi wrażenie i stymuluje ukraińskich kolegów by wdrążali u siebie polskie doświadczenie.

– Żadna inicjatywa nie zostanie bagatelizowana – dodał na koniec spotkania Marszałek Struzik. Poparcie Polski jest odczuwalne wszędzie na Ukrainie – od pomocy na drodze eurointegracji do wsparcia miejscowych kresowiaków przez zapraszanie ich na odpoczynek do Mazowsza. Drobne problemy, które powstają na tej drodze, powinny być szybko rozwiązywane za wspólnym stołem w postaci dialogu bowiem po podpisaniu w listopadzie 2013 roku umowy stowarzyszeniowej z UE, Ukraina będzie nadal potrzebowała pomocy w postaci przekazania eurointegracyjnego doświadczenia, które nabyła Polska od 1991 roku, gdy podpisała Układ Europejski.

W ramach Dni Mazowsza w Winnicy przez przedstawicieli Mazowsza oraz miejscowych władz uhonorowano także Naczelnego Wodza, Józefa Piłsudskiego, składając kwiaty oraz zapalając znicze pod tablicą, postawioną na jego cześć przy ul. Sobornej.

Jerzy Wójcicki

Zdjęcia z przyjadzu delegacji z Mazowsza

{morfeo 321}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code