Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Winnickie uroczystości z okazji 25-lecia pierwszych częściowo wolnych wyborów w PRL

Winnickie uroczystości z okazji 25-lecia pierwszych częściowo wolnych wyborów w PRL

4 czerwca Winnica dołączyła się do świętowania 25. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce. W ramach uroczystości odbyło się otwarcie wystawy plakatów oraz zdjęć „Od Solidarności do Okrągłego Stołu”, nawiązującej do przemian, które nastąpiły po 1989 roku w Polsce i Europie Wschodniej.

Na uroczystość, poprzedzoną złożeniem kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II oraz tablicą Józefa Piłsudskiego na ulicy Sobornej, przybyli przedstawiciele najwyższej rangi władz obwodowych oraz miejskich – przewodniczący obwodowej administracji Anatolij Olijnyk, przewodniczący Rady Obwodowej Sergiusz Swytko, p.o. burmistrza miasta Winnicy Sergiusz Morgunow. Symboliczną wstążkę, otwierającą dostęp do zdjęć, ukazujących początki narodzenia III Rzeczypospolitej Polskiej, przeciął Konsul Generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek.

Bardzo ciekawą wypowiedź o kulisach przeprowadzenia Okrągłego Stołu przez działaczy Solidarności i komunistów przygotowała dla gości przybyłych na otwarcie Iwona Jurkowska, wolontariuszka z Polski, która już przez kolejny rok pracuje w Winnicy, ucząc języka polskiego i uczestnicząc w różnych inicjatywach społecznych KG RP oraz ukraińskich organizacji pozarządowych.

Znaczenie Okrągłego Stołu i pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce zrozumieliśmy post factum. To, że ostatecznie podołaliśmy hegemonię komunistów stało wiadomo po wyborach 1991 roku. Ale przełom zaczął się właśnie 4 czerwca 1989 roku – powiedziała Pani Iwona.

Przewodniczący obwodowej administracji Anatol Olijnyk wrócił do czasów Pieriestrojki, pamiętając o Braciach Polakach, którzy dziś stali się „lokomotywą Wschodniej Europy” i przez cały czas udzielają wsparcia Ukrainie. Sergiusz Swytko (Rada Obwodowa) porównał Solidarność z ukraińską partią „Ruch”, która też, jako pierwsza zmierzyła się z komunistami na Ukrainie. Polska, według przewodniczącego Obwodowej Rady zawsze była przykładem dla Ukrainy.

Zawsze mieliśmy dwa bratnie narody – jeden na wschodzie, drugi na zachodzie. Dziś jesteśmy pewni, że właśnie Polacy są prawdziwymi przyjaciółmi naszego państwa – p.o. burmistrza Winnicy Sergiusz Morgunow potwierdził znaczenie Polski dla dalszego rozwoju Ukrainy oraz przypomniał o przyszłej reformie samorządowej, pomoc w której ma okazać RP.

Po przywitaniach, które skierowali do Polaków przedstawiciele władz, konsul Damian Ciarciński krótko przedstawił wszystkie plansze z wystawy, przypominając, że wiele z przedstawionych na nich ówczesnych polityków dziś wciąż znajduje się przy władzy, a jeden z ostatnich prezydentów RP był członkiem PZPR. Konsul opowiedział także o tym, że dwoje z byłych uczestników Okrągłego Stołu, gościli kiedyś w Winnicy, byli to Tadeusz Mazowiecki (2012 rok) oraz Lech Wałęsa (2004).

2014 jest szczególny rokiem dla Polski. Przypada na niego 25 rocznica częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, 15-lecie członkostwa w NATO oraz 10-lecie w UE. Jak zaznaczył jeden z ukraińskich urzędników, obecnych na imprezie, Ukraina tylko wstąpiła na tą początek tej, drogi, której Polska pokonała prawie połowę…

Jerzy Wójcicki, zdjęcia Mikołaj Bachur

 

Zdjęcia z imprezy

{morfeo 587}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *