Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Kiedyś nienawidziłem Polski, teraz przyznaję, że jest ona najbliższym partnerem Ukrainy – z lekcji Bogdana Gawryłyszyna w Winnicy

Kiedyś nienawidziłem Polski, teraz przyznaję, że jest ona najbliższym partnerem Ukrainy – z lekcji Bogdana Gawryłyszyna w Winnicy

W połowie października Winnicę odwiedził znany ukraiński, kanadyjski oraz szwajcarski ekonomista, profesor, mecenas oraz radca trzech prezydentów Ukrainy, Bogdan Gawryłyszyn.

14 października w pomieszczeniu obwodowej administracji spotkał się z aktywem winnickiej społeczności, w tym i z przedstawicielami polskiej wspólnoty miasta, oraz opowiedział o potrzebie natychmiastowego reformowania ukraińskiej gospodarki.

W trakcie swojej lekcji 87-letni działacz społeczny poruszał czasami dość kontrowersyjne sprawy ukraińsko-polskich stosunków.

– Urodziłem się w Galicji na Tarnopolszczyźnie. Będąc dzieckiem nienawidziłem Polski, teraz w perspektywie minionych 70 lat widzę, że Polska jest najważniejszym partnerem dla Ukrainy… Ukraina przeżywa teraz najgorszy okres dla gospodarki od 1988 roku. Trzeba pilnie myśleć o reformowaniu systemu… Myślę, że w tym roku jest mało szans na podpisanie Umowy Stowarzyszeniowej z UE, ale za 7-10 lat Ukraina stanie się członkiem europejskiej wspólnoty – w swoim przemówieniu Bogdan Gawryłyszyn odwoływał się do swojej współpracy z poprzednimi prezydentami Ukrainy oraz z Wiktorem Janukowyczem, kiedy ten jeszcze pełnił funkcję premiera. Pan Bogdan pozytywnie ocenia pracę dzisiejszego prezydenta na stanowisku gubernatora obwodu donieckiego, kiedy ten skutecznie blokował rosyjskie inwestycje na rzecz interesów miejscowych biznesmenów a także jego przygotowania do nawiązania współpracy z europejskimi partnerami.

Mówiąc z charakternym galicyjskim akcentem, Bogdan Gawryłyszyn bardzo spokojnie i rozważnie tłumaczył zebranym, dlaczego tak złożoną i skomplikowaną okazała się droga do eurointegracji oraz o roli młodych ludzi, nie obciążonych „sowiecką” mentalnością w odbudowie Ukrainy.

Po lekcji profesor zaprezentował gościom swoją książkę „Pozostaję Ukraińcem”, kilkanaście egzemplarzy której można było otrzymać tuż po prezentacji.

Niestety redakcji „Słowa Polskiego” nie udało się zapytać Pana Bogdana, dlaczego teraz tak zmieniła się jego wizja polsko-ukraińskich stosunków – od nienawiści tarnopolskiego Ukraińca, mieszkającego w granicach II Rzeczypospolitej Polskiej do mocnego przekonania, że Ukraina potrzebuje polskiego wsparcia na drodze do integracji w struktury europejskie.

JW, bwp

Zdjęcia ze  spotkania z Bogdanem Gawryłyszynym w Winnicy

{morfeo 451}

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code