Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Katolicy na Ukrainie przechodzą do oglądania Liturgii w trybie online

Katolicy na Ukrainie przechodzą do oglądania Liturgii w trybie online

W związku z zakazem gromadzenia się w miejscach publicznych więcej niż 10 osób na Ukrainie przeprowadzenie niedzielnych mszy w parafiach katolickich stało się praktycznie niemożliwe.

W związku z tym znaczna część proboszczów zaczęła szukać alternatywnych sposobów, jak zorganizować możliwość relacji z Mszy Świętych dla wiernych ich parafii w trybie zdalnym. Próbując zapewnić należytą jakość przekazu obrazu i dźwięku poprzez popularny serwis Youtube, starli się z problemami braku odpowiedniego sprzętu oraz szybkiego łącza internetowego.

Wieczorem w sobotę 21 marca członkowie wspólnot neokatechumenalnych mogli obserwować relację z Eucharystii w kościele Św. Jana Pawła II w Równem. Łącznie do streamu podłączyło się ponad 450 użytkowników. Biorąc pod uwagę, że większość z nich obserwowała mszę razem z rodzinami, można obliczyć łączną ilość uczestników na blisko 2000.

Warto przypomnieć, że wierni Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie, którzy nie mogą obserwować msze święte przez internet, zawsze mogą skorzystać z oferty Radia Maryja, emitowanego na Ukrainie w pasmie UKW oraz emisji Liturgii poprzez satelitę na kanale EWTN.

Zakaz  przeprowadzanie zebrań z ilością osób ponad 10 stał się wielkim wyzwaniem także dla innych konfesji chrześcijańskich. Ale porównując je z latami 30 ubiegłego wieku, kiedy wierni byli w sytuacji, kiedy bolszewicy pozamykali kościoły, a księży poddano represjom, obecne dzięki internetowi sytuacja wydaje się dużo mniej krytyczna. Warto tylko dopomóc osobom w wieku podeszłym w podłączeniu się do oglądania mszy przez internet, lub dopomóc im w kupieniu taniego odbiornika radiowego w celu słuchania Radia Maryja w pasmie UKW.

Redakcja, 22 marca 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code