Kaplica grobowa Sobańskich w Czeczelniku zostanie rekonsekrowana

Kaplica w Czeczelniku w obwodzie winnickim na Ukrainie, jak podaje strona http://palacwguzowie.pl, jest przykładem neogotyckiej kaplicy grobowej. Została wzniesiona ok. 1845 r. i przedstawia sobą budynek na planie prostokąta, jednonawowy, usytuowany na wprost bramy cmentarnej, murowany z kamienia wapiennego, nietynkowany.

Wewnątrz kaplicy zachowała się bardzo bogata neogotycka stolarka drewniana, zdekompletowany mały ołtarz, ławki i sprzęty służące zarówno do odprawiania nabożeństwa jak i pochówku. W ślepych oknach wewnątrz umieszczono tablice epitafijne. Dodatkowo jedną tablicę wmurowano po lewej stronie koło drzwi. Tablice wykonano z czerwonego importowanego marmuru a jedną (na ścianie wejściowej), z białej carrary.

W czeczelnickiej kaplicy spoczęli:

– Hieronim Sobański, marszałek szlachty, kawaler maltański -1781- 1845
– Anna z Dzierżków Sobańska – 1803 – 1860
– Stanisław Sobański (syn) – 1827 – 1886
– Tekla z hr. Tyszkiewiczów Sobańska – 1827 – 1876
– Mieczysław Sobański (syn) – 18…- 1876
– Ludmiła Sobańska – 18…- 1867
– Kazimierz Sobański (syn) – 1833- 1888
– Jadwiga Sobańska – 18…- 18….
– Leonia Sobańska – 1832 – 1845

Michał Sobański przeprowadził gruntowny remont kaplicy w latach 2014 – 2017. Podczas prac konserwatorskich m.in.: rozebrano starą przybudówkę, na jej miejscu wzniesiono nową, która zabezpiecza wejście do krypty grobowej, samą kryptę wysprzątano, w specjalnej urnie złożono szczątki osób niegdyś tam pochowanych, wyremontowano dach, zainstalowano nowe orynnowanie oraz izolację pionową murów, zakonserwowano drzwi wejściowe i okna. Prace wewnątrz kaplicy objęły m.in. oczyszczenie epitafiów, gruntowną konserwację drewnianej stolarki, malowanie. Przed kaplicą ułożono nowy podjazd. Wyremontowano także bramę wjazdową na cmentarz.

„Wyjątkowość kaplicy w Czeczelniku polega na tym, iż przez blisko 70 lat pełniła rolę jedynego kościoła katolickiego w promieniu 100 km2. Większość katolików została tam ochrzczona, wzięła tam ślub, uczyła się tam religii etc. To czyni z tej kaplicy już nie tylko miejsce wiecznego spoczynku moich przodków, ale jest symbolicznym miejscem niezłomności wiary w Boga przeciwstawiającej się zalewowi bolszewickiego ateizmu”, zaznaczył Michał Sobański.

23 września o godzinie 10:00 w Czeczelniku odbędzie się msza święta, podczas której zostanie rekonsekrowana kaplica rodowa Sobańskich – będąca jednocześnie niewielkim kościołem katolickim.

Słowo Polskie na podstawie informacji http://palacwguzowie.pl, 20.08.18 r.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content