Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Kanał Suliński przechodzi na całodobowy tryb pracy

Kanał Suliński przechodzi na całodobowy tryb pracy

Fot. Ukrainian Shipping Magazine

Ukrainian Shipping Magazine (USM) poinformował, że strona ukraińska osiągnęła nowe porozumienie z rumuńskimi kolegami w sprawie rozwoju żeglugi handlowej w regionie Dunaju.

W szczególności Ukraina ponad dwukrotnie zwiększyła liczbę nawigatorów — z 16 do 40. Planowana jest także szybka modernizacja infrastruktury Kanału Sulińskiego i przestawienie drogi wodnej na tryb pracy 24/7.

„Moi rumuńscy koledzy i ja rozumiemy problem z wyjściem i kolejką w Čatal, opracowaliśmy wspólnie mapę drogową. Dlatego w najbliższej przyszłości spodziewamy się znaczącego efektu i zniknięcia kolejek przy wyjściu i wejściu” – zaznaczył Ołeksij Wostrikow, szef Administracji Portów Morskich Ukrainy.

Blokada portów morskich na początku wojny zmusiła Ukrainę do poszukiwania alternatywnych szlaków eksportowych zboża i innych produktów. Tymczasowe zawieszenie udziału Rosji w porozumieniu stambulskim ponownie zwróciło uwagę na Dunaj. Niepewność zawartych porozumień zmusza stronę ukraińską do zabezpieczenia innych wariantów logistycznych.

Wcześniej amerykańskie i rumuńskie media informowały, że pierwsi żołnierze ze 101 amerykańskiej Dywizji Powietrznodesantowej w październiku 2022 roku dotarli do Rumunii w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Amerykanie rozlokowują się w pobliżu miasta Konstanca, na południowym wschodzie Rumunii. Te działania strony amerykańskiej staną się dodatkowym wzmocnieniem dla wysiłków gospodarczych Ukrainy i Rumunii w zakresie transportu towarów przez Dunaj i Morze Czarne.

 

Marek Sztejer, 12 listopada 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code