Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Kampania siewna na Ukrainie zakończona, zasiano mniej niż 80 proc. w porównaniu z rokiem 2021

Kampania siewna na Ukrainie zakończona, zasiano mniej niż 80 proc. w porównaniu z rokiem 2021

Fot. https://izmail-rda.od.gov.ua/v-izmayilskomu-rajoni-tryvaye-posivna-2022/

Ukraiński resort polityki agrarnej informuje, że stanem na początek trzeciej dekady czerwca zasiano 79,4 pól uprawnych w porównaniu z powierzchniami ubiegłorocznymi.

Obliczenia przeprowadzono na podstawie planów które uwzględniały tereny zaminowane i okupowane przez wojska rosyjskie. Łącznie w kraju nad Dnieprem obsiano 95% planowanej na rok 2022 powierzchni (13,4 mln hektarów).

Największe zmiany w strukturze upraw dotyczyły pszenicy, kukurydzy i słonecznika. Powierzchnia uprawy pszenicy jarej i soi utrzymała się na poziomie roku poprzedniego.

Choć powierzchnia upraw słonecznika na Ukrainie zmniejszyła się w porównaniu z ubiegłym rokiem, nadal utrzymuje się na wysokim poziomie 4,7 mln ha.

W roku 2022 jednak nastąpiła znaczna redukcja upraw pod kukurydzę – zasiano 4,6 mln ha w porównaniu do 5,5 mln ha w roku ubiegłym.

Drugą co do wielkości uprawą był słonecznik – 4,7 mln ha. Zasiano również 1,2 mln hektarów soi. Pod ziemniaki wyznaczono 1,1 mln ha.

Marek Sztejer, 24 czerwca 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code