Jesteś tutaj: Home » Inne » Kampania siewna 2022 w Ukrainie

Kampania siewna 2022 w Ukrainie

Fot. agravery.com

Wiceminister Rozwoju Gospodarczego, Handlu i Rolnictwa Ukrainy Taras Wysocki oświadczył, że kampania siewna na Ukrainie napotkała na problem związane z zabezpieczeniem zasobów materialnych i technicznych w związku z rosyjską agresją.

„Tegoroczny siew niewątpliwie jest najtrudniejszy dla Ukrainy od czasu odzyskania niepodległości w roku 1991. Mamy nadzieję, że to pierwszy i ostatni taki siew w naszym kraju.

Tegoroczna kampania siewna zetknęła się z wieloma problemami. W szczególności pierwszorzędnym problemem jest to, że wiele pól na terenie Ukrainy jest zaminowanych przez uciekających żołnierzy rosyjskich, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla rolników. Również mamy problemy z dostępnością podstawowych zasobów materiałowych i technicznych potrzebnych do kampanii siewnej ”- wyjaśniał Wysocki.

Wiceszef resortu podkreślił, że istnieją także problemy z dostępnością oleju napędowego, nawozów mineralnych, nasion i środków ochrony roślin.

„Również istnieją pewne problemy z parkiem maszyn rolniczych. W wielu regionach Ukrainy wiele maszyn zostało zniszczonych. Teraz rolnicy szukają możliwości wzajemnego zaspokojenia swoich potrzeb. Olej napędowy pozostaje również kluczowym czynnikiem w kampanii siewnej. Rosja niszczy i próbuje dalej wysadzać w powietrze bazy naftowe i rafinerie na Ukrainie. Dlatego teraz robimy wszystko, aby zapewnić naszym rolnikom wystarczającą ilość oleju napędowego”- dodał Wysocki.

Przypomnijmy, że według stanu na 1 kwietnia przewidywane powierzchnie zasiewów głównych upraw wiosennych przewidzianych do zbiorów w 2022 r. na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę wynoszą 13 438,4 tys. ha, czyli o 3 477,9 tys. ha mniej niż w ubiegłym roku.

 

Lidia Baranowska za: espreso, 12 kwietnia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code