Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Kamieniecko-podolskie muzeum kupiło archiwum rodzinne Józefa Rolle

Kamieniecko-podolskie muzeum kupiło archiwum rodzinne Józefa Rolle

W galerii sztuki Kamieńca-Podolskiego odbyła się prezentacja archiwum dokumentów, listów i zdjęć rodziny Józefa Rolle, znanego polskiego historyka, pisarza, badacza historii i kultury Podola.

Archiwum rodziny Rolle było przechowywane we Lwowie. Pracownicy Narodowego Historycznego Muzeum-Rezerwatu w Kamieńcu-Podolskim spotkali się z rodziną posiadającą archiwum, obejrzeli go i  postanowili wykupić zbiory dla  muzeum. Ogólnie  zakupiono 111 rozmaitych eksponatów.

Głównie są to  dokumenty oficjalne, jak na przykład paszport z czasów austriackich, który należał do Michała, syna Józefa Rolle, jego świadectwa szkolne. W tym 67 listów. Te listy mają niezwykle ważne znaczenie, ponieważ umożliwiają poznanie nieznanych  dotychczas aspektów życia rodziny Rolle.

Oprócz prywatnych szczegółów w listach można przeczytać także ciekawe wiadomości  historyczne. W jednym z listów mówi się, że w 1887 roku z Winnicy wysłano 240 podolskich rekrutów nad Amur. W liście z roku 1932 wspomina się o tym, że do dzieci Józefa Rolle w równych pięciu częściach należał oryginalny  portret Galileusza z końca XVI wieku. Listy są napisane po polsku. Większość z nich już jest przetłumaczona i opracowana w muzeum.

Ponadto wśród odkupionych eksponatów są zdjęcia rodziny Rolle, ówczesnych mieszkańców Kamieńca, mistrzów kamienieckich, w szczególności fotografa Michała Grejma. Cena, którą zapłacono za archiwum rodziny Rolle, wyniosła 5,5 tys hrywien.

Lidia Baranowska na podstawie informacji Franciszka Micińskiego, 15.12.17 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *