Jesteś tutaj: Home » Inne » Kamieniec Podolski – muzeum pod gołym niebem

Kamieniec Podolski – muzeum pod gołym niebem

DCIM100MEDIADJI_0082.JPG

Kamieniec Podolski jest znany przede wszystkim z potężnej twierdzy, rozsławionej w Trylogii Sienkiewicza.

To prawda, że w czasach I RP twierdza w Kamieńcu Podolskim była jedną z najważniejszych w Rzeczypospolitej i była nazywana ,,bramą do Polski’’, „perłą na kamieniu”.

Na uwagę turystów zasługuje także kamieniecki system obronno-hydrologiczny, jeden z najdoskonalszych w średniowiecznej Europie. Dzięki śluzom obok bram wody Smotrycza ulegały spiętrzeniu i zalewały drogę do fortecy. Wówczas przekształcała się ona w twierdzę nie do zdobycia.

W związku z rozwojem artylerii na początku XVII w. przed Starym Zamkiem ulokowano Nowy Zamek, który w założeniu miał jeszcze bardziej utrudniać zdobycie twierdzy. Dopiero w 1672 roku oddziały tureckie dysponujące nowoczesną techniką zmusiły polską załogę do poddania się. Odzyskana została dopiero na mocy traktatu karłowickiego w 1699 r. W XVIII w. twierdza była nadal modernizowana, z czasem jednak w coraz większym stopniu zaczęła pełnić funkcję więzenia. Tą funkcję zachowała I po 1793 roku kiedy Kamieniec Podolski został okupowany przez Rosjan.

Stare Miasto, otoczone Smotryczem jest podzielone na polską, ormiańską i ukraińską dzielnicy. Nawet bolszewicy uznali twierdzę za zabytek i poddali ochronie już w latach 20. XX wieku.

Warte uwagi w Kamieńcu są także katedra p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła – zbudowaną w XV w. w stylu gotyckim, w XVI w. przebudowaną w stylu renesansowym, a w latach 1646-1648 w barokowym. W 1672 r., podczas okupacji tureckiej obok zamienionej na meczet świątyni dobudowano minaret. Po odzyskaniu Kamieńca, Polacy postanowili nie burzyć minaretu, a na jego szczycie umieszczono posąg Matki Boskiej zamiast półksiężyca (na zdjęciu), baszty (Batorego, Kuśnierska, Ślusarska, Janczarską i inne), Rynek Polski wytyczony w XIV w. z zabytkowymi kamieniczkami, klasztor oo. Franciszkanów z XVII w., kościół Trynitarzy z XVIII w. (obecnie pełni funkcję cerkwi).

Redakcja, zdjęcia pochodzą z 29 października 2021 r.

DCIM100MEDIADJI_0079.JPG

DCIM100MEDIADJI_0081.JPG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code