Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Kalendarium Powstania Warszawskiego

Kalendarium Powstania Warszawskiego

73 lata temu, 1 sierpnia 1944 r. na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, do której przystąpiło około 40-50 tys. powstańców. Jednak zaledwie co czwarty z nich liczyć mógł na to. że rozpocznie ją z bronią w ręku. Powstanie planowane początkowo na kilka dni zakończyło się 2 października 1944 r.

31 lipca
Komendant Główny Armii Krajowej gen. Tadeusz Komorowski ’Bór” wydał dowódcy Okręgu AK Warszawa płk. Antoniemu Chruścielowi „Monterowi” rozkaz o rozpoczęciu 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00 zbrojnej walki z Niemcami w Warszawie.

1 sierpnia
0 godz. 17.00 (godzina „W”) wybuchło Powstanie Warszawskie. Do pierwszych walk z Niemcami doszło na Żoliborzu już ok. godz. 14.00; na Woli i w Śródmieściu Północ – ok. 16.00.

2 sierpnia
Powstańcy zdobyli Pocztę Główną. Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych. Pałac Krasińskich, fabrykę Monopolu Tytoniowego oraz Elektrownię Warszawską na Powiślu.

3 sierpnia
Powstańcy opanowali Dworzec Pocztowy. Pałace Blanka i Mostowskich oraz Arsenał.

4 sierpnia
Poległ Krzysztof Kamil Baczyński, poeta, czołowy przedstawiciel tzw. Pokolenia Kolumbów, żołnierz Batalionów AK .Zośka’ i .Parasol”.

5 sierpnia
Powstańcy zdobyli „Gęsiówkę” – niemiecki obóz koncentracyjny (KL Warschau) przy ul. Gęsiej, uwalniając 348 Żydów.

20 sierpnia
Po zaciętych walkach powstańcy zdobyli budynek Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej (PAST-y) przy ul. Zielnej.

2 września
Kapitulacja sił powstańczych na Starym Mieście – łącznie podczas walk poległo ok. 7 tys. żołnierzy AK. co stanowiło ok. 40 proc. całości strat w powstaniu.

16 września
Początek walk 3. Dywizji Piechoty LWP o przyczółki warszawskie na lewym brzegu Wisły (16-23 września).

30 września
Kapitulacja oddziałów powstańczych na Żoliborzu: do niewoli trafiło 1490 żołnierzy AK

1 października
Gen. Komorowski .Bór” zapowiedział na 2 października wszczęcie rozmów kapitulacyjnych z Niemcami.

2 października
W nocy z 2 na 3 października w kwaterze gen. von dem Bacha-Zelewskiego w Ożarowie przedstawiciele Komendy Głównej AK płk Kazimierz Iranek-Osmecki Jarecki” i ppłk Zygmunt Dobrowolski .Zyndram” podpisali „Układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie”, przewidujący przerwanie walki o godz. 21.00 czasu warszawskiego.

5 października
Do niewoli niemieckiej trafiło 11 668 żołnierzy broniących Śródmieścia: pomaszerowali do niej także członkowie naczelnego dowództwa powstania z gen. Komorowskim „Borem” na czele.

Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.

Słowo Polskie na podstawie informacji dzieje.pl, onet.pl, 01.08.17 r.

1 Comment

  1. Na zdjęciu u góry żołnierze I. plutonu dywersyjno-bojowego „Perkun” 3. kompanii zgrupowania Bartkiewicz (dawny pluton 1150 złożony z żołnierzy Kadry Polski Niepodległej włączonej do AK w 1943 r. ). Ruiny kamienicy na rogu ul. Świętokrzyskiej i Mazowieckiej. Przerwa w walce o Pocztę Główną na pl. Napoleona. Od lewej: Józef Skoniecki „Bąk”, Wacław Żukowski „Walter”, Jerzy Płaczkiewicz „Jur”, Tadeusz Wrzesiński „Parowóz”, Janusz Jastrzębski „Niebora” (w hełmie z paskiem pod brodą z papierosem).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code