Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Każdy może świętym być

Każdy może świętym być

25 października w winnickim kościele MB Anielskiej po raz drugi odbył się koncert, poświęcony Świętej Teresie od Dzieciątka Jezus. Pierwsza podobna uroczystość  odbyła się trzema tygodniami wcześniej i zebrała ogromną ilość widzów. Tak duża popularność oraz prośby tych, którzy nie mógli przyjść na pierwszy  koncert, doprowadziły do powtórki imprezy, która też odbyła się przy pełnej sali kościoła kapucynów.

Muzyczno-poetycki wieczór, poświęcony twórczości św. Teresy z Lisieux (Teresa Marten) odbył się w stylu niewymuszonej domowej pogawędki. Podczas koncertu można było posłuchać o życiu przyszłej świętej, jej przeżyciach oraz uczynkach. W przerwach pomiędzy opowiadaniami zabrzmiały piosenki, też przez nią napisane. Ich uczuciowe i delikatne wykonanie przez Tetianę Grantowską przy akompaniamencie muzyków z zespołu „Arka Noego”, pomagało zrozumieć głębię duszy dziewczyny z niewielkiego francuskiego miasteczka, miłość do Boga i do otaczającego ją świata. Czasami miało się wrażenie, że przypadkowo podsłuchało się spowiedzi młodej panny, której słowa roztaczały spokój i dobro.

Rodzynką wieczoru stała się piosenka „Ojczyzno moja”, która zabrzmiała na początku po ukraińsku a na koniec po francusku, udekorowana deszczem z płatków róż.

Już w wieku 15 lat młoda Teresa zdecydowała, że jej powołaniem jest służba Bogu.  Chociaż ta posługa trwała bardzo niedługo (w wieku 24 lat  zmarła z powodu powikłań po gruźlicy), dziewczyna już w wieku 18 lat odkryła dziecięctwo duchowe, dając przykład innym, jak cierpienie może stać się możliwością pogłębienia i wykazania doskonałej miłości.

Ciekawostką jest to, że tłumaczenie piosenek Św. Teresy z Lisieux z francuskiego na ukraiński przeprowadzono siłami parafian kościoła kapucynów na zamówienie ojców karmelitów bosych.

Publikacja dziennika Teresy Marten oraz płyty z nagraniami jej piosenek ukazała się jednocześnie z początkiem pielgrzymki relikwii tej świętej na Ukrainie.

Wika Draczuk, bwp

Zdjęcia z koncertu

{morfeo 437}

oraz fragment piosenki, napisanej przez Teresę Marten (mp3)

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code