Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Już jest skwer Bohaterskiego Mariupola w Gdańsku

Już jest skwer Bohaterskiego Mariupola w Gdańsku

Fot. (fot. Dominik Paszliński | gdansk.pl), https://www.zawszepomorze.pl/skwer-im-bohaterskiego-mariupola-w-gdansku-juz-otwarty

Od 1 lipca 2022 roku skwer przy skrzyżowaniu ulic Matki Polki i Partyzantów we Wrzeszczu nosi dumną nazwę „im. Bohaterskiego Mariupola”.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przypomniała, że stolicę Pomorza i Mariupol łączą szczególne więzy – miasta są partnerskimi, a w 2017 roku wspólnie z organizacją pozarządową Gdańsk utworzył i finansował u ukraińskiego partnera Lokalną Agencję Demokracji.

„Wiele samorządów, organizacji pozarządowych, organizacji kościelnych bardzo mocno zaangażowało się w pomoc Ukraińcom. Dzisiaj jest świetna okazja, żeby też podziękować mieszkańcom Pomorza, którzy przyjmowali pod swój dach uchodźców, całe rodziny z małymi dziećmi” – przypomniał marszałek Mieczysław Struk, wspominając również o wsparciu udzielonemu przez Pomorzan okręgowi lwowskiemu, gdzie trafiły m.in. materiały opatrunkowe czy karetki oraz o 12 tysiącach dzieci z Ukrainy, które trafiły do szkół w regionie czy lekarzach zza wschodniej granicy już pracujących w lokalnych, pomorskich szpitalach.

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, który też wziął udział w uroczystości zastrzegł, że „musimy myśleć, co dalej”. „Przede wszystkim podjęliśmy zobowiązanie, żeby pomagać ukraińskim miastom w odbudowie, ale również jako ruch samorządowy „Tak dla Polski” przedstawiliśmy cały szereg postulatów; właśnie my – samorządowcy, bo my dokładnie wiemy, jakie wyzwania przed nami, jeżeli chodzi o kwestię Ukrainy, gdzie przez cały czas postulujemy, żeby rząd określił jasną strategię postępowania, żebyśmy wiedzieli, jak ta strategia w najbliższych miesiącach i latach będzie wyglądać” – mówił.

Tego samego dnia w Gdańsku także wystawę plenerową „Mariupol – bohaterskie miasto” przygotowaną wspólnie przez Narodowe Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej w Kijowie i Muzeum Gdańska.

Skwer im. Mariupola znajduje się niedaleko konsulatu Federacji Rosyjskiej.

Walentyna Jusupowa za: zawszepomorze.pl, 8 lipca 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code