Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Jubileusz 90-lecia Jarosławy Pawluk

Jubileusz 90-lecia Jarosławy Pawluk

W dniu 5 czerwca br. swój 90-letni jubileusz obchodzi poetka, tłumaczka, nauczycielka języka polskiego, prezes Lubarskiego oddziału Stowarzyszenia Polaków Żytomierszczyzny „Polonia”, laureatka nagrody im. Łesi Ukrainki Jarosława PAWLUK.

Pani Jarosława urodziła się w miejscowości Brody na Lwowszczyźnie. W wieku dwunastu lat została wywieziona do Niemiec, gdzie doznała krzywdy i bólu obozu. Po wojnie skończyła szkołę, a dalej wydział historyczno-filologiczny Lwowskiego Instytutu Pedagogicznego. Po studiach podjęła pracę jako nauczyciel języka i literatury ukraińskiej. W 1973 r. Pani Jarosława osiedliła się w Lubarze i była pierwszą  z nauczycieli którzy rozpoczeli nauczanie dzieci języka polskiego w obwodzie żytomierskim,.

Pani Jarosława jest osobą bardzo utalentowaną, aktywną i twórczą . Do dziś stale uczestniczy w festiwalach i konkursach literackich. Dzięki współpracy z różnymi organizacjami ukazują się nowe jej publikacje. Bardzo owocną jest współpraca z Domem Polskim w Żytomierzu.

„Nasza z panią Jarosławą Pawluk współpraca zaczęła się w 2007 roku i zaowocowała wydaniem przekładów „Szlakiem proroka”. Od tego czasu staram się pomagać jej przy wydaniu każdego zbiorku w języku  polskim. Pani Jarosława łączy w sobie wyjątkowe jakości – talent poetycki i bezwzględną pracowitość – dzięki którym wyszły w świat dziesiątki książek. Jako córka ojca Ukraińca i matki Polki pani Jarosława w swej twórczości idealnie łączy kultury, tradycji i języki obu narodów. Tematyka jej poezji jest rozmaita – od żartobliwych wierszyków dla dzieci do poważnych ballad i poematów historycznych. Lecz w każdym wierszu znajdziemy słowa o miłości do swej Ojczyzny i wielkim patriotyzmie. Bardzo wdzięczna jestem pani Jarosławie za jej pracę i możliwość współdziałania! W piękny jubileusz 90.lecia życzę pani Jarosławie wytrwałości, inspiracji na nowe dzieła poetyckie i wszelkich łask bożych. Z wyrazami szacunku, Irena Perszko”.

Pani Jarosława, jest bardzo aktywnym użytkownikiem swojej strony internetowej na Facebook-u, gdzie stale publikuje swoje nowe wiersze. Wszyscy kto znają Pani Jarosławę, są pod wrażeniem jej pragnienia do pracy, jesteśmy dumni z jej aktywności.

Z okazji tego jubileuszu życzymy Pani Jarosławie zdrowia jak najwięcej. Aby nadal jej zdrowy umysł pomagał tworzyć nowe, cudowne wiersze, a jej aktywna postawa życiowa była przykładem dla nas wszystkich . Niech Pan Bóg pomaga i wspiera we wszystkich sprawach!

Więcej informacji o życiu i twórczości Jarosławy Pawluk można poczytać na stronie internetowej Domu Polskiego w Żytomierzu: www.dompolski.zt.ua/czlowiek-ktory-nie-poddal-sie-losowi/

Walentyna Jusupowa, mw, 5 czerwca 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *