Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Jubileusz 85-lecia Jarosławy Pawluk

Jubileusz 85-lecia Jarosławy Pawluk

5 czerwca jubileusz 85. lecia obchodziła znana w naszym regionie i nie tylko poetka, tłumaczka, wielka patriotka Jarosława Pawluk. Do swoich urodzin pani Jarosława zrobiła sobie prezent – wydała nową książkę „W imię prawdy i dobroci”.

13 czerwca z okazji jubileuszu i w celu zaprezentowania nowej zbiórko poetki Dom Polski organizował spotkanie poetyckie w sali Obwodowej Biblioteki Dziecięcej. Impreza zaczęła się od krótkiej podróży ścieżkami losu jubilatki. Pani Jarosława urodziła się w Brodach na Lwowszczyźnie w rodzinie ukraińsko-polskiej. Pod czas II wojny światowej będąc 12-letnią dziewczynką trafiła do Niemiec, gdzie pracowała na niemieckich gospodarzy. O tych latach pani Jarosława wspomina z bólem, ale właśnie te cierpienia zrobiły ją wytrwałą do trudności, twardą w swych decyzjach i postępowaniach. Po powrocie na ziemię ojczystą niemal cierpiała rodzina i od władz sowieckich za wiarę i przekonania patriotyczne.

W latach 90. świadoma swych korzeni polskich, dołączyła się do działalności polonijnej – stała na czele Lubarskiego oddziału Związku Polaków na Ukrainie. Również pracowała nauczycielką języka polskiego w Lubarze i Filińcach. Ale największą pasją jej życia pozostaje poezja. Wydano dziesiątki jej zbiórek poetyckich, tłumaczeń i pamiętników autorstwa pani Jarosławy. Regularnie odbywają się prezentacji jej książek i poetyckie spotkania z czytelnikami.

Prezentacja nowej książki w jubileusz 85-lecia jest świadectwem nieustannej pracy jubilatki. W zbiórce znalazły się przekłady poezji H. Heine, O. Olesia, J. Kraszewskiego, M. Konopnickiej, Ł. Ukrainki,  J. Guzia. Przekłady i wiersze oryginalne o Rewolucji Godności i bohaterach wojny na Wschodzie Ukrainy. Nie zabrakło poezji lirycznej, o miłości, o człowieku… Utwory poetyckie z nowej zbiórki recytowały uczniowie Sobotnich Kółek Twórczych Domu Polskiego.

Szczególne miejsce w twórczości pani Jarosławy Pawluk zajmuje pieśń. Wiele kompozytorów napisało utwory muzyczne na słowa jej wierszy. O tym wyjątkowym talencie poetki opowiadał w swym występie dziecięcy wokalny zespół „Kwiaty” pod akompaniament pani Larysy Bojko (fortepian, gitara) i Anny Matiuszenko (flet). W ich wykonaniu zabrzmiały oryginalne pieśnie do słów pani Pawluk oraz jej tłumaczenia w języku polskim i ukraińskim. Występ artystów wywołał wielkie brawa u publiczności.

Następnie do słowa zapraszani zostały wielcy przyjaciele jubilatki – pani Natalia Miesiąc, pani Maria Masłowska, pan Stanisław Pulter. Pogratulować swą rodaczkę z jubileuszem zawitały goście z Lubara. Wiele ciepłych słów i życzeń brzmiało pod adresem pani Jarosławy Pawluk, a na zakończenie prawie dwugodzinnego spotkania – prezent muzyczny od „Kwiatów”.

W ten piękny jubileusz życzymy pani Jarosławie dużo zdrowia, natchnienia i wszelkich łask bożych na jaj drodze życiowej.

Dom Polski w Żytomierzu, 15.06.17 r.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *