Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Jezioro Świtiaź na Wołyniu cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony Polaków

Jezioro Świtiaź na Wołyniu cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony Polaków

Polscy i ukraińscy samorządowcy od wielu lat ubiegają się o stałe przejście graniczne w miejscowości Zbereże-Adamczuki w powiecie włodawskim na Lubelszczyźnie.

Z powodu braku poparcia ze strony rządu zdecydowali się nawet na rozważenie możliwości zaprzestania organizowanych od 10 lat Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa.

9 sierpnia br. jak co roku od dziesięciu lat włodarze z Polski i Ukrainy powitali się na moście pontonowym chlebem i solą i ruszyły odprawy graniczne. Most specjalnie został zbudowany na Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa.

Po obu stronach polsko-ukraińskiej granicy trwają w tym czasie pikniki i koncerty. Granicę można tu przekroczyć pieszo lub na rowerze. W tym roku po raz ostatni.

Ukraińskie jezioro Świtaź jest oddalone od polskiej granicy o 30 km. Jest to ogromny obszar, a wokół roi się od ofert wynajęcia pokoi. Na miejscu jest nowa, specjalnie przygotowana plaża. Z parasolami, stoliczkami, atrakcjami dla dzieci. Są przebieralnie i prysznice, bary, muzyka.

Niestety przez brak chęci rozwoju infrastruktury nadgranicznej ze strony polskich władz centralnych ten malowniczy obszar natury nadal będzie trudnodostępny dla polskich turystów.

Słowo Polskie za: tok.fm, 12 sierpnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *