Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Jesteśmy z wami – senator Sagatowska do Polaków ze Wschodu

Jesteśmy z wami – senator Sagatowska do Polaków ze Wschodu

Źródło: wazne-sprawy.pl

Jesteśmy zawsze z wami – zapewniała 8 sierpnia liderów organizacji polskich z Rosji, Kazachstanu i Mołdawii szefowa senackiej komisji ds. emigracji i łączności z Polakami za granicą Janina Sagatowska.

Rozmowy szefowej komisji z około 20 przedstawicielami społeczności polskich ze Wschodu odbyły się w ramach finansowanego z senackich środków i organizowanego przez Regionalne Stowarzyszenie Wschód-Zachód z Płocka projektu „Szkolenie liderskie dla kierownictw organizacji polskich z Syberii oraz z Mołdawii”.

Jak powiedziała dziennikarzom przed rozpoczęciem spotkania Sagatowska, podczas pobytu w Polsce liderzy środowisk polonijnych uczestniczą w szkoleniach i warsztatach, odwiedzają samorządy lokalne, organizacje pozarządowe oraz doskonalą język polski.

Celem projektu, według senator Sagatowskiej jest to, by jego uczestnicy byli w pełni świadomymi obywatelami swoich państw, ale jednocześnie byli też „świadomi korzeni, wiary, tradycji i języka polskiego”.

– Senat chce, by Polacy w tych krajach, w których mieszkają, zarażali polskością, żeby krzewili kulturę, tradycję i język polski. A żeby to robić, muszą też zaczerpnąć ze źródła, a źródło polskości to jest Warszawa, Płock, Zakopane, Gdańsk – cała nasza Polska. Oni przyjechali tu do źródeł – mówiła.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 11.08.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code