Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Jest uchwała Senatu RP w sprawie upamiętnienia rocznicy Wielkiego Głodu

Jest uchwała Senatu RP w sprawie upamiętnienia rocznicy Wielkiego Głodu

Fot. Unian

21 listopada Senat RP przyjął uchwałę upamiętniającą rocznicę Wielkiego Głodu na Ukrainie (1932-33).

Uchwała została przyjęta jednogłośnie, głosowało 78 senatorów. W tekście uchwały czytamy, że „ Mija 85 lat od kulminacji Wielkiego Głodu w ówczesnej Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Sowieckiej. W efekcie kolektywizacji i przymusowej egzekucji niewykonalnych kontrybucji produktów rolnych śmierć z głodu poniosło co najmniej 6 milionów ludzi”.

Autorzy uchwały podkreślili, że „rozpowszechnienie wiedzy o tej wielkiej tragedii w Europie przyczyni się do lepszego zrozumienia konsekwencji, jakie niosą za sobą komunistyczna ideologia i totalitaryzm”.

– W związku z obchodzoną na Ukrainie rocznicą Wielkiego Głodu Senat Rzeczypospolitej Polskiej przypomina o śmierci i cierpieniu milionów ofiar tego dramatu. Wyrażamy naszą solidarność z narodem ukraińskim w zachowaniu pamięci o tych wydarzeniach i dążeniu do upowszechnienia wiedzy o tej tragedii – wskazano w uchwale.

Po głosowaniu wicemarszałek Senatu Maria Koc przekazała tekst uchwały na ręce obecnego na posiedzeniu izby ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczycy.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 23 listopada 2018 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code