Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Jest uchwała polskiego Senatu w sprawie wsparcia Ukrainy

Jest uchwała polskiego Senatu w sprawie wsparcia Ukrainy

Fot. Łukasz Kamiński

Podczas 36. Posiedzenia, które odbyło się w dniu 4 lutego polscy senatorowie napisali, że „Wolna Ukraina jest jednym z gwarantów bezpieczeństwa Polski”.

Uchwała została przyjęta jednogłośnie, na Sali obrad było obecnych 92 senatorów.

Po głosowaniu Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wręczył tekst uchwały ambasadorowi Ukrainy w Polsce, Andrijowi Deszczycy. Dziękując za podjęcie uchwały ambasador podkreślił, że słowa wsparcia są dla narodu ukraińskiego niezwykle ważne. „Czujemy wsparcie Polski i mogę zagwarantować, że będziemy dobrym sąsiadem i dobrym partnerem Polski, będziemy wspólnie budować naszą przyszłość we wspólnej Europie”- powiedział.

Prezentując projekst uchwały przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Bogdan Klich podkreślił, że Polska była z Ukrainą w najważniejszych chwilach jej historii. Jako pierwsza uznała jej niepodległość, wspierała naród ukraiński podczas „pomarańczowej rewolucji” i wydarzeń na Majdanie. „Dzisiaj też Polki i Polacy są nie tylko sercem, ale także swoimi umysłami z Ukraińcami, bo od tego, jak rozstrzygnie się sytuacja na Ukrainie, zależy przyszłość także naszego państwa, stabilność i bezpieczeństwo w naszym regionie” – podkreślił senator Klich.

W uchwale czytamy także, że przed kolejną inwazją Rosji na Ukrainę bezwarunkowo wspierają: Sojusz Północnoatlantycki, Unia Europejska i Stany Zjednoczone Ameryki. Jej autorzy przypominają, że władze w Kijowie rozpoczęły strategiczną współpracę z NATO w 1997 roku, a w 2008 roku sojusznicy wyrazili zgodę na jej przyszłe członkostwo. „Dzisiaj stoimy wobec testu tej polityki otwartych drzwi” – napisali senatorowie.

Słowo Polskie za: Senat RP, 5 lutego 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *