Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Jest szansa na uproszczenie eksportu ukraińskich produktów rolnych do krajów UE

Jest szansa na uproszczenie eksportu ukraińskich produktów rolnych do krajów UE

Kijów i Warszawa uzgodnili przyspieszenie kontroli na granicy ukraińsko-polskiej oraz uproszczenie eksportu ukraińskich produktów rolnych do UE i krajów trzecich.

O tym czytamy we wspólnym oświadczeniu podpisanym w poniedziałek w Warszawie przez Ministra Polityki Rolnej i Żywnościowej Ukrainy Mykołę Solskiego oraz Wicepremiera – Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka.

W oświadczeniu podkreślono, że obydwie strony kierowały się tym, że szeroko zakrojona agresja Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie spowodowała rozerwanie tradycyjnych połączeń logistycznych dla produkcji rolnej oraz spowodowała zablokowanie portów ukraińskich przez które kierowano większość towarów. Drugi ważny powód to pozbawienie 400 milionów osób na całym świecie dostępu do podstawowej żywności. To może spowodować głód oraz migracje na wielką skalę.

Nowe wyzwania związane z globalnym bezpieczeństwem wymagają nowych rozwiązań w dziedzinie logistyki dla eksportu ukraińskiej produkcji rolniczej do krajów trzecich. Oraz do wzmocnienia współpracy w dziedzinie rolnictwa między Polską a Ukrainą.

W ramach osiągniętych porozumień strona ukraińska będzie dostarczała towar przez ukraińsko-polskie przejścia graniczne. Strona polska z  kolei rozpatrzy czynne wymogi do kontroli weterynaryjnej do towarów tranzytowych i ułatwi możliwość tranzytu na wszystkich przejściach.

Słowo Polskie, mw, za: Ambasada Ukrainy w Polsce, 18 maja 2022 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code