Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » „Jesienna szkoła języka polskiego i historii” w Opolu

„Jesienna szkoła języka polskiego i historii” w Opolu

W dniu 26 września ruszyła „Jesienna szkoła języka polskiego i historii” w Opolu zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie im. J. Lublińskiego oraz Instytut Politologii Uniwersytetu Opolskiego dla młodzieży szkółki sobotnio – niedzielnej im. J. Jakubowskiej w Nowogrodzie Wołyńskim.

Po spotkaniu z Dyrekcją Instytutu Politologii: dr. Adamem Drosikiem oraz dr. Ewą Ganowicz uczniowie mieli wykład z historii Polski (na temat początków Państwa Polskiego), który prowadził dr. Norberta Honkę. Po wykładzie mieliśmy obfity obiad, a po obiedzie zwiedzanie Wieży Piastowskiej oraz miasta Opola z przewodnikiem. Wieża Piastowska jest fantastyczna a widok z niej wprost niesamowity… Po spacerze mieliśmy kolację, a po kolacji spotkanie integracyjne, na którym uczniowie dzielili się wrażeniami.

Dzień później zajęcia z języka polskiego były prowadzone przez wiceprzewodniczącego Studenckiego Koła Naukowego Politologów Uniwersytetu Opolskiego Pana Bartka Raczkowskiego, później wykład z historii Polski (okres przedrozbiorowy) prowadzony przez Panią profesor Danutę Kisielewicz (młodzież po wykładzie była pod wrażeniem). Po zajęciach i wykładach jak zawsze pyszny obiad i po nim zwiedzanie miasta. Zwiedziliśmy m.in. bibliotekę główną, katedrę, Muzeum Polskiej Piosenki, amfiteatr, opolską Wenecję. Uczniowie podobnie jak w  pierwszym dniu byli szczęśliwi, radośni i zadowoleni.

28 września mieliśmy znów wykłady z historii, zajęcia z polskiego, wycieczki. Wywiad w radiu Opole, w którym wspólnie z uczniem Kyrylem Kuczerem oraz współorganizatorem projektu z Instytutu Politologii Panem dr. Michałem Niebylskim opowiadaliśmy o jego realizacji . Wieczorem mieliśmy ekstremalne zwiedzanie zamku w Mosznej (byliśmy zachwyceni pięknem tego zamku, niby z bajki). W międzyczasie – wykład z historii, poświęcony odzyskaniu przez Polskę Niepodległości, prowadzony przez prof. Danutę Kisielewicz, zajęcia z polskiego (konwersacja), które organizował wiceprzewodniczący Studenckiego Koła Naukowego Politologii Bartek Raczkowski.

W dniu ostatnim, 29 września, uczestnicy wyjazdu wzięli udział w konkursie „Moja wiedza o Ziemi Ojczystej”, ceremonii wręczenia certyfikatów i pożegnaniu. Nasz konkurs odbył się na statku Opolanin w czasie rejsu Odrą. Nad Odrę przywiózł nas „londyński” autobus piętrowy.

Bardzo dziękujemy naszym partnerom z Instytutu Politologii Uniwersytetu Opolskiego: Dyrektorowi Lechowi Rubiszowi, dyrektorowi Adamowi Drosikowi, dr. Ewie Ganowicz, dr. Michałowi Niebylskiemu, Małgorzacie Kondzieli oraz Bartoszowi Raczkowskiemu.

Jest to nasz pierwszy taki projekt, ale udało nam się go zrealizować dzięki opiece Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” w czasie obchodów 100-lecia Niepodległości Polski. Z całego serca dziękujemy prezesowi Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Mikołajowi Falkowskiemu.

Wiktoria Szewczenko, prezes Polskiego Stowarzyszenie im. J. Lublińskiego w Nowogrodzie Wołyńskim, 1 października 2018 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code